O patronce szkoły

WYCIECZKI W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

Wyjazd uczniów klas pierwszych nad morze…                                    24-06-2010

W ostatnich dniach roku szkolnego uczniowie klas I b, I c i I g wraz ze swymi opiekunami – Natalią Charczun, Izabelą Duszczak, Moniką Nawrocką – Paluszkiewicz oraz Ryszardem Sellem udali się na wycieczkę nad morze. Punktem kulminacyjnym podróży było uzdrowisko – Kołobrzeg.

Warunki atmosferyczne tegoż dnia były zaskakująco sprzyjające. Fantastycznie szeroka plaża, czyste morze i piękna pogoda sprawiły, że pobyt w nadmorskim kurorcie okazał się niezwykle udany. Młodzież spędziła czas wypoczywając, jak również uprawiając sporty plażowe, czy też zwiedzając nadbałtyckie miasto.

Po plażowaniu uczniowie udali się na spacer nadmorską promenadą nieopodal Pomnika Zaślubin z Morzem, kolejno przez Bulwar J. Szymańskiego dotarli do Latarni Morskiej. Kolejną atrakcją wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Oręża Polskiego, które posiada bogate zbiory broni, uzbrojenia ochronnego, oporządzenia, ubiorów, odznaczeń, pamiątek historycznych i zabytków techniki. Uwagę młodzieży przykuła kolekcja polskiego munduru wojskowego i broni strzeleckiej. Cechą charakterystyczną niektórych eksponatów jest fakt pozyskiwania ich na terenie miasta i najbliższej okolicy, gdyż w historię Kołobrzegu szczególnym rysem wpisały się jego wojenne dzieje.

Leczniczy mikroklimat wpłynął bardzo pozytywnie na nastrój młodych gimnazjalistów. Uczniowie zadowoleni i radośni powrócili bezpiecznie z jakże udanej eskapady.

Młodzież naszego gimnazjum na wycieczce w Pile                               3-03-2010

Dnia 3 marca uczniowie klas IIIe, IIIc, IIIf i IIIg wyjechali na wycieczkę do Piły, której celem było obejrzenie filmu „Avatar”. Po filmie młodzież udała się na lodowisko, gdzie przez godzinę aktywnie spędzała czas ucząc się jazdy na łyżwach.

Młodzież naszego gimnazjum na wycieczce w Bydgoszczy…                 26-02-2010

Dnia 26 lutego uczniowie z klas Ib, Ic, If, IId oraz IIh wyjechali na wycieczkę do Bydgoszczy. Celem eskapady miał być seans filmowy oraz aktywne spędzenia czasu  poprzez uprawianie sportów zimowych. Uczniowie klas pierwszych i drugich z wychowawcami I. Mrotek, I. Duszczak, R. Sellem, M. Nawrocką – Paluszkiewicz, M. Chałabiś i S. Nowakiem oraz rodzicami E. Szczukowską, W. Ptaszyńskim i P. Alexejew mieli do wyboru dwa filmy: „AVATAR” oraz „PERCY JACKSON i BOGOWIE OLIMPIJSCY: ZŁODZIEJ PIORUNA”. Młodzież z fascynacją obejrzała film Jamesa Camerona w nowej technologii 3D. „Awatar”– to historia sparaliżowanego komandosa, który bierze udział w programie militarnym o tytułowej nazwie. „Percy Jackson…” to opowieść o chłopcu, którego czeka spotkanie z bogami olimpijskimi i najważniejsza przygoda życia. W czasie seansów obserwowano niezwykłe zainteresowanie fabułą obu projekcji, a w przypadku filmu „Awatar” również efektami technicznymi.

Po seansie młodzież wyśmienicie bawiła się na bydgoskiej starówce jeżdżąc na łyżwach.

Ponadto chętni mogli wysłuchać krótkiej prelekcji R. Sella – o grodzie, który prawa miejskie uzyskał w XIV wieku z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Po jakże udanym pobycie w mieście nad Brdą uczniowie powrócili bezpiecznie do Wyrzyska.

Żywa lekcja historii w Biskupinie                                                      26-09-2009

Interesującą i pouczającą wycieczkę do Muzeum Archelogicznego w Biskupinie odbyły trzy klasy pierwsze wyrzyskiego gimnazjum. Uczniowie uczestniczyli w XV Festynie Archelogicznym w tej staropolskiej osadzie prasłowiańskiej. W tym roku festyn odbył się pod hasłem: „Polak, Węgier, dwa bratanki”.

W dniu 26 września klasy Ia, Ib i Ig wraz z wychowawcami Anną Nowicką, Izabelą Duszczak, Ryszardem Sellem oraz Izabelą Sobiech – Koszutą  zwiedzili muzeum w Biskupinie. Podczas festynu zobaczyli m. in.: pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”, bitwę Madziarów z rycerstwem europejskim, koncert zespołu „Borviz”, skarby węgierskich stepów, konkurs strzelania z łuków refleksyjnych oraz pokaz jazdy konnej i strzelania z łuku do celu. Ponadto mogli obejrzeć pokazy stałe, jak chociażby warzenie soli i piwa, konserwację zabytków archeologicznych, wytwarzanie narzędzi i broni z krzemienia, wykonywanie prehistorycznej broni łowieckiej, farbowanie tkanin barwnikami naturalnymi, bicie monet, wykonywanie ozdób z miedzi i brązu, produkcja żelaza metodą dymarską, pokazy pływania dłubanką, warsztaty kowalskie, bartnictwo, warsztaty garncarskie, bednarstwo, kołodziejstwo i wiele innych jeszcze atrakcji.

Wycieczka bardzo podobała się uczniom. Byli oni świadkami żywej lekcji historii. Wiedza ta na pewno przyda się na lekcjach w murach szkolnych, tym bardziej, iż w programie klasy pierwszej przewidziano temat o Biskupinie. Co równie ważne uczniowie mogli się lepiej poznać i zintegrować.

R. S.

Archiwum: