Obchody Dnia Ziemi

Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990r. po upadku „ żelaznej kurtyny”. Organizowane one były spontanicznie przez nowo – powstające, pozarządowe, niezależne polskie organizacje ekologiczne.

Obchody „Dnia Ziemi” w naszej szkole rozpoczęły się krótką prelekcją uczennicy klasy IIIa  Moniki Jaremko na temat historii obchodów tegoż dnia.  Uczniowie obejrzeli zainscenizowane widowisko „Nie ma życia bez wody, więc ratujmy naszą planetę”. Akcja widowiska toczyła się na sali sądowej „Wyrzyskiego Sądu Federacji Zielonych Gajów”, po czym przeniosła się do Raju, gdzie postaci Ewy, diabła  oraz dinozaurów wprowadziły niezwykły nastrój do spektaklu. Całość uświetniły piosenki w wykonaniu Moniki Wnuk, Moniki Wojciechowskiej i Karoliny Makoś nawiązujące do akcji widowiska. Aktorami w powyższym byli uczniowie z klas: III a, III b, III c i III d.

Kolejnym etapem „Dnia Ziemi” było zaprezentowanie przez młodzież określonego parku narodowego w formie rysunku lub logo. Ponadto każda klasa wykonała praktyczną rzecz z materiałów odnawialnych typu papier, karton , butelka,… . Prace te zatytułowano ; „Co się z tego zrobić da?”

Na zajęciach artystycznych pod opieką pani L. Troczyńskiej realizowano projekt land art – „Piękno wzrastania”.  Ponadto klasy rywalizowały w zbiórce baterii.

Nad całością czuwały organizatorki obchodów: Joanna Berndt i Monika Nawrocka – Paluszkiewicz, zaś nad oprawą wokalną – Agnieszka Rummel.

Celem tegorocznego święta było krzewienie postawy ekologicznej oraz wyeksponowanie tematów związanych z ekologią, czy też autorefleksje nad fragmentem tekstu:

„Człowiek przez wieki ujarzmiał przyrodę,

uzyskując z niej zasoby niezbędne

do tworzenia nowych cywilizacji.

I oto nastały czasy, kiedy w wielu regionach

kuli ziemskiej pod naciskiem człowieka,

przyroda zaczęła ustępować, cofać się, a nawet ginąć”

N. Fiedorenko

Komisja powołana przez organizatorów w składzie: Małgorzata Brzezinska, Natalia Charczun, Kazimierz Gaca, Lidia Troczyńska, Adam Dziamara, Mariola Chałabiś wyłoniła zwycięzców poszczególnych konkurencji.

Oto wyniki:

KONKURS NA LOGO (PLAKAT) ZWIĄZANY Z WYLOSOWANYM

PARKIEM NARODOWYM

I miejsce – klasa If (Babiogórski Park Narodowy)

II miejsce – klasa Ia (Świętokrzyski Park Narodowy)

III miejsce – klasa IIf (Bieszczadzki Parki Narodowy)

Wyróżnienie – klasa IIIc (Park Narodowy Gór Stołowych)

„CO SIĘ Z TEGO ZROBIĆ DA?” – PRAKTYCZNA RZECZ

Z MATERIAŁÓW ODNAWIALNYCH: