Wielki sukces Magdy i Eweliny

Wielkim sukcesem zakończył się finał wojewódzki „XV Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym” dla uczennic Ryszarda Sella z Gimnazjum w Wyrzysku – Magdaleny Bednarek i Eweliny Martin, które zostały laureatkami tych zawodów, zajmując odpowiednio 3 i 4 miejsce. Sukces jest tym większy, iż reprezentantki powiatu pilskiego, jako jedyna szkoła w Wielkopolsce została uhonorowana dwoma wyróżnieniami.

Tegoroczny finał wojewódzki odbył się Żychlinie koło Konina i zgromadził na starcie blisko 70 uczniów. Każdy powiat, a jest ich w naszym województwie 35 miał prawo zgłosić dwóch laureatów zmagań na szczeblu powiatowym. Konkurs składał się z etapu pisemnego dla wszystkich uczestników, a następnie w wąskim finale grupa 8 laureatów walczyła o miejsca i cenne nagrody ufundowane przez organizatorów, to jest m.in.:Towarzystwo Samorządowe z siedzibą w Koninie oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i kontekst europejski samorządu.

Jak podkreślali uczestnicy konkursu pytania były bardzo trudne i niekiedy podchwytliwe. Śmiało można stwierdzić, iż nawet fachowcy, jakimi są radni różnych szczebli samorządu mieliby spore problemy z udzieleniem dobrych odpowiedzi. Tym bardziej rezultat i osiągnięcie młodych gimnazjalistek z Wyrzyska jest wielkim powodem do dumy dla szkoły, gminy Wyrzysk i powiatu pilskiego. Jednak ten wynik, to konsekwencja olbrzymiej pracy dziewcząt i ich opiekuna, którzy od kilku miesięcy przygotowali się do konkursu. Najpierw wyłoniono najlepszych uczniów na etapie szkolnym, a później przyszedł wspaniały sukces w eliminacjach powiatowych, gdzie pierwsze trzy pozycje wywalczyły zawodniczki z Wyrzyska. Warto dodać, iż Magda już w ubiegłym roku wygrała finał powiatowy i była finalistką etapu wojewódzkiego oraz była druga w tegorocznych zmaganiach powiatowych. Z kolei Ewelina zakwalifikowała się w tym roku pierwszy raz do eliminacji powiatowych, gdzie w pięknym stylu została triumfatorką tych zawodów wiedzy samorządowej. Zanim doszło do finału wojewódzkiego uczennice musiały poświęcić wiele godzin pracy nad ustawami, dokumentami i rozwiązały sporo ćwiczeń i testów.  Doszło nawet do spotkania z radnym gminnym i jednocześnie prawnikiem Eligiuszem Komorowskim, który naświetlił również kilka ważnych aspektów. Jednak ostateczny sukces i wspaniałe nagrody rzeczowe  zrekompensowały im cały trud. Magdalena i Ewelina pozostawiły w pokonanym polu całą plejadę konkurentów z dużych ośrodków miejskich. Dodajmy, iż nie jest to pierwszy sukces uczniów Ryszarda Sella, który w ostatnich latach miał już kilku laureatów i finalistów wojewódzkich.