Zwycięstwo gimnazjalistki z Wyrzyska

15 kwietnia odbył się powiatowy etap XV Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Zgodnie z zasadą przyjętą przez organizatorów na szczeblu powiatowym, lokalizacja tej edycji konkursu miała miejsce w szkole, której reprezentant był zwycięzcą etapu powiatowego w roku  poprzedzającym.  A   w roku  ubiegłym   zwyciężyła  uczennica  Gimnazjum  w  Wyrzysku Magdalena Bednarek. I w tym roku tradycja została podtrzymana. A to za sprawą uczennic z wyrzyskiego Gimnazjum, które doskonale poradziły sobie w rywalizacji i popisały się niemałą wiedzą z zakresu samorządu terytorialnego i tematyki pokrewnej.

Do konkursu na etapie powiatowym zgłosiły się trzy reprezentacje szkół, w których przeprowadzono eliminacje szkolne. Gimnazjum w Wyrzysku reprezentowały Agata Banaszkiewicz, Magdalena Bednarek i Ewelina Martin. Do konkursu, uczennice doskonale przygotowywał nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Ryszard Sell.

Zmagania uczniów oceniała Komisja Konkursowa w  składzie:   wicestarosta   Jan   Marek   Pikulik przewodniczący, zastępca dyrektora wydziału oświaty Tadeusz Dziadek zastępca przewodniczącego, inspektor wydziału oświaty starostwa powiatowego  w  Pile  Grażyna  Beker sekretarz, inspektor wydziału oświaty Krzysztof Tadych powiatowy koordynator konkursu.

Uczniowie zmagali się w teście pisemnym, który składał się z 25 pytań. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu samorządu terytorialnego i lokalnej demokracji, organizacji pozarządowej w życiu publicznych a również z znajomości kontekstu europejskiego samorządu. Według regulaminu konkursu, awans do finału wojewódzkiego, w maju br., w nieustalonym dotąd miejscu, uzyskują dwaj najlepsi uczestnicy etapu powiatowego. Zdobywcę trzeciego miejsca, które nie jest premiowane awansem, tradycyjnie wyłaniają jurorzy etapu powiatowego.

Zwycięzcami etapu powiatowego okazały się trzy uczennice wyrzyskiego Gimnazjum. Pierwsze miejsce zdobyła Ewelina Martin z kl. IIId. Drugie przypadło Magdalenie Bednarek z kl. IIIc. Natomiast trzecie - Agacie Banaszkiewicz (kl. IIId). Zdobywczynie trzech pierwszych miejsc otrzymały cenne nagrody książkowe. Pozostałych uczestników uhonorowano "świadectwami uczestnictwa" i upominkami. Do Konina, na XV Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym pojadą Ewelina Martin i Magdalena Bednarek.

Zmagania uczniów   oceniała   Komisja   Konkursowa   w   składzie:   wicestarosta   Jan   Marek   Pikulik przewodniczący, zastępca dyrektora wydziału oświaty Tadeusz Dziadek zastępca przewodniczącego, inspektor wydziału oświaty starostwa powiatowego w Pile Grażyna Beker sekretarz, inspektor wydziału oświaty Krzysztof Tadych powiatowy koordynator konkursu.

Źródło tekstu "Tygodnik Nowy"