Potyczki z historią lokalną

6 maja 2008 roku w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią  odbyła się już ósma edycja  konkursu pt. „Historia i Współczesność Ziemi Wyrzyskiej”. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 17 uczniów, reprezentujących  szkoły z gminy Wyrzysk. Po dość ciekawych zmaganiach, w pięknym stylu konkurs ten wygrała uczennica wyrzyskiego gimnazjum – Ewelina Martin.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja jury składająca się z nauczycieli historii, którą tworzyli: Marek Kułakowski – SP Falmierowo, Elżbieta Michalska – SP Kosztowo, Beata Wachowiak – SP Osiek, Wojciech Sobiech – SP Wyrzysk i Ryszard Sell – Gimnazjum w Wyrzysku oraz Regina Witczak – inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Wyrzysku. W roli gospodarza  wystąpił Adam Nowak – dyrektor Gimnazjum w Osieku i Iwona Schultz – nauczycielka  historii miejscowej placówki, która przygotowała tegoroczny konkurs. Konkurs składał się z części pisemnej i części ustnej dla najlepszej szóstki. Ostatecznie triumfowała Ewelina Martin, która szczególnie w finale  ustnym  wykazała  się  sporą

wiedzą uzyskując komplet punktów. Sympatyczna uczennica wyrzyskiego gimnazjum  wyprzedziła  Agatę  Pasternak ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku i Oliwię Węgrzyn z osieckiego gimnazjum. Na czwartym  miejscu uplasowała się Paulina Klera – SP Osiek, na piątej pozycji – Daniel Rusiecki – Gimnazjum  Wyrzysk, a na szóstym miejscu konkurs zakończyła Agata Kuna  z SP Falmierowo.

Celem konkursu jest kultywowanie pamięci o dziejach ziemi wyrzyskiej i zainteresowanie uczniów problematyką współczesną. Cieszy fakt, iż coraz większa grupa młodzieży interesuje się swoją „małą ojczyzną”, a konkurs rozwija się i przypomina o różnych interesujących wydarzeniach z dziejów tej części Wielkopolski.