Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Dnia 10 maja 2011 roku uczniowie klas IId i IIe wyrzyskiego gimnazjum zaprezentowali montaż literacko – muzyczny w Święto Konstytucji 3 Maja i Matki Bożej – Królowej Polski. Z pomocą opiekunów, czyli p. Małgorzaty Wilczyńskiej i p. Michała Kozimora przygotowali program, który składał się z fragmentów „Powrotu posła” J. U. Niemcewicza i „Potopu” H. Sienkiewicza; „Roty” M. Konopnickiej oraz wielu innych utworów opisujących historię tamtych dni. Społeczność gimnazjum mogła również krótki film prezentujący obraz J. Matejki „Konstytucja 3 maja”, obraz K. Wojniakowskiego „Uchwalenie Konstytucji 3 maja”, fragmenty ustaw ówczesnej konstytucji i inne znane utwory tego okresu.

Przedstawienie obejrzeli również mieszkańcy Wyrzyska na spotkaniu zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska, które odbyło się 29 kwietnia br. Była to piękna lekcja historii, ukazująca losy naszej ojczyzny.