STRONA GŁÓWNA

NASZA SZKOŁA

Historia szkoły

O patronce szkoly

Co nas wyróżnia

Dokumenty szkolne

 

KADRA SZKOŁY

Dyrekcja

Nauczyciele

Administracja i obsługa

Publikacje nauczycieli

 

UCZNIOWIE

Samorząd uczniowski

Klasy

Najlepsi uczniowie

Plan lekcji

Zastępstwa

Podręczniki

Wybitni absolwenci

Nasza twórczość

 

DLA RODZICÓW

Rada Rodziców

Regulaminy

Zebrania

"Szkoła Marzeń"

 

Z ŻYCIA SZKOŁY

Kalendarz roku szkolnego

Kalendarium imprez

Kółka zainteresowań

Zespoły wyrównawcze

Konkursy

Wycieczki

Sport

Galeria

 

Czy bajki są na świecie?

31 maja 2011r. w wyrzyskim gimnazjum miało miejsce podsumowanie kolejnego projektu edukacyjnego. Część uczniów klasy IIf wraz z opiekunem p. Katarzyną Jaśkiewicz przygotowywało od kilku miesięcy przedstawienie współczesnej wersji „Kopciuszka”. Uczestnicy projektu sami zredagowali scenariusz, opierający się na realiach ich życia. Zamiast dziać się gdzieś „za górami, za lasami”, historia toczyła się w Wyrzysku, jej bohaterowie, sytuacje, miejsca miały swoje odzwierciedlenie w naszym najbliższym otoczeniu. Aktorzy, nie zmieniając imion, grali w pełni wykreowane przez siebie postacie. Jak w klasycznej wersji wystąpił Kopciuszek nękany przez swoje wredne przyrodnie siostry, zaganiające go do sprzątania, odrabiania zadań z matematyki czy robienia makijażu. Przedstawienie ukazano w realiach popkultury młodzieżowej, gdzie dziewczęta zamiast na królewski bal wybrały się na kolejną edycję TOP MODEL. Wśród bezkrytycznych wobec siebie uczestniczek konkursu panowało przekonanie, że liczy się tylko ich zewnętrzność, i że nie mając żadnych wartości, mogą być  najpiękniejsze... Na uwagę „księcia” - aktora, który szukał partnerki do filmu, zasłużyła jednak ta, która zaskoczyła swoim skromnym blaskiem wewnętrznym. 

Występ przesiąknięty był slangiem młodzieżowym i ukazywał codzienne trudne zmagania się młodych ludzi z niesprawiedliwością konsumpcjonizmu i wszechogarniającego materializmu... ale jak to w bajce bywa - wygrało dobro, a zła macocha mimo tipsów musiała wreszcie sama szorować podłogę, a Kopciuszek odnalazł swojego księcia.

Narrator przedstawienia w podsumowaniu zwrócił się do publiczności znamiennymi słowami:

„Teraz widzicie, że zdarzają się happy endy, Nie można się tak łatwo poddawać, ale walczyć do końca. Nawet taką szarą myszkę  jak Kopciuszek spotkało szczęście, więc dlaczego wy nie możecie zostać prezydentem, sławnym aktorem czy dobrze zarabiającym dentystą? Musicie po prostu uwierzyć w siebie...”

W projekcie wzięli udział:

 Justyna Ziaja, Marta Jakubowska, Małgorzata Woźniak, Daria Gajewska, Magdalena Wolna, Karolina Walczak, Adrianna Matczyńska, Michalina Sopel, Klaudia Gordon, Kinga Sobolewska, Martyna Staszewska, Mikołaj Grzanka, Stanisław Wojda, Przemysław Martin.

 

Katarzyna Jaśkiewicz