Gimnazjaliści zaprezentowali projekt...

Uczniowie klas drugich gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku realizowali na zajęciach pozalekcyjnych projekt zatytułowany „Związki chemiczne w życiu codziennym”.

Drużyna projektowa w składzie: Igor Michalski, Aleksandra Mikołajczak, Malwina Skrzypczyńska, Szymon Śmigaj, Wiktoria Jagodzińska, Kinga Ośko, Agnieszka Borowy, Patrycja Gwitt, Klaudia Alexejew, Paulina Grabkowska oraz Michalina Sopel i Klaudia Gordon analizowała szczegółowo wybrane elementy projektu. Opiekę na całokształtem sprawowała nauczycielka chemii Monika Nawrocka – Paluszkiewicz.

Realizowany przez młodych pasjonatów projekt  pozwolił uświadomić uczniom, że substancje spotykane w życiu codziennym, tj. białka, alkohole (denaturat, spirytus, gliceryna), mleko, woda utleniona, proszek do pieczenia, ocet spirytusowy można wykorzystać do wykonania ciekawych eksperymentów. Odczynniki chemiczne bowiem znajdujemy nie tylko w laboratorium, ale również w każdym gospodarstwie domowym. Człowiek na co dzień spotyka się z rozmaitymi związkami chemicznymi, towarzyszą mu na każdym kroku.

W celu rozpoznania związków chemicznych, znajdujących się w życiu każdego człowieka, konieczna jest wiedza na ich temat.

Przed częścią praktyczną przedsięwzięcia zostały dokładnie przeanalizowane wymienione związki oraz omówione ich zastosowania.

Osoby realizujące projekt zaangażowały się w realizację powyższego, a co za tym idzie systematycznie rozwiązywały przedstawione zagadnienia. Co najważniejsze - miały szansę pogłębić swoją wiedzę dotyczącą wybranych, powszechnych w życiu codziennym  związków chemicznych, jak również rozwinąć twórcze myślenie.

Kulminacyjnym punktem realizacji projektu było zaprezentowanie informacji oraz interesujących doświadczeń chemicznych przybyłym przyszłym gimnazjalistom – uczniom okolicznych szkół podstawowych.

Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji oraz obejrzeniu absorbujących eksperymentów na temat wybranych związków chemicznych młodzież klas szóstych wzięła udział w konkursie przygotowanym przez gimnazjalistów.