Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej

"Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat".

Talmud

W środę 25 kwietnia w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej odbył się niecodzienny koncert „PIEŚNI ŻYDÓW SEFARDYJSKICH”. Wśród licznej publiczności znaleźli się również uczniowie naszej szkoły, którzy w ten sposób mogli uczcić 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed koncertem byli świadkami wzruszającej sceny. Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner wręczył dyplom potwierdzający przyznanie Honorowego Obywatelstwa Izraela pani Wandzie Hadrysiak, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Tytuł ten nadawany jest osobom nie-Żydom, które w czasie II wojny światowej ocaliły człowieka narodowości żydowskiej. Z uratowaniem życia nie mogła się jednak wiązać jakakolwiek rekompensata dla wybawcy, a pospieszenie na ratunek musiało wiązać się z jakimś ryzykiem dla życia lub wolności wybawcy.

Wspaniały koncert Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis uświetnili:

Jose Maria Florencio – dyrygent

Małgorzata Pańko – mezzosopran

Gerard Edery – gitara, śpiew.

Przedstawili oni muzyczne dziedzictwo Żydów sefardyjskich (mieszkających na Półwyspie Iberyjskim), łącząc dawną stylistykę z oryginalną interpretacją. Artyści przechodzili od radosnych hymnów celebracji do przejmujących ballad utraty, od inspiracji flamenco do religijnych pieśni pochwalnych. Każdy utwór poprzedzony był krótkim omówieniem, które wprowadzało w jego tematykę.

Wyjazd zorganizowany został przez nauczycielkę muzyki p. Agnieszkę Rummel. Przedsięwzięcie wsparły również: p. Izabela Mrotek, p. Anna Nowicka oraz p. Anna Kozimor, które sprawowały opiekę nad uczniami.

"Wyjazd dofinansowany ze środków dotacji z budżetu Gminy Wyrzysk na rok 2013 - kultura".