SIATKARSKIE ŚWIĘTO W WYRZYSKIM GIMNAZJUM

W dniach 9 i 10 czerwca młodzież wyrzyskiego gimnazjum mogła wykazać się umiejętnościami z zakresu gry w piłkę siatkową. W poniedziałek do rywalizacji o miano najlepszej drużyny stanęły dziewczęta. We wtorek  walczyli chłopcy.

W rozgrywkach nie zabrakło wielu poprawnych akcji siatkarskich, a także emocji, radości, a czasami rozczarowań. W kilku przypadkach doszło do niespodziewanych zwrotów akcji, gdy np. w rywalizacji chłopców klasa II c d wygrała mecz w fazie finałowej  z klasą III a b.

Najlepsze drużyny zostały nagrodzone medalami i dyplomami, które wręczał pan dyrektor Sławomir Gajdziński. Sędziami w trakcie meczów byli nauczyciele wychowania fizycznego: p. Adam Dziamara oraz p. Sławomir Nowak, który dodatkowo sprawował opiekę  nad organizacją dwudniowego "maratonu" siatkarskiego. Pomagały mu w tym dzielnie uczennice: Natalia Sosnowska i Agnieszka Staniewska. Dziewczęta sumiennie protokołowały wszystkie rozegrane spotkania zapisując wyniki i licząc punkty. Przebieg szczegółowy rywalizacji dziewcząt i chłopców przedstawiony jest poniżej.

KLASYFIKACJA ROZGRYWEK GIMNAZJALNYCH

W PIŁKĘ SIATKOWĄ DZIEWCZĄT

Do rozgrywek zgłosiło się 8 drużyn dziewcząt. Dwie drużyny z klas pierwszych i sześć z klas drugich i trzecich. W tym roku klasy pierwsze rywalizowały tylko miedzy sobą. Z klas pierwszych zgłosiły się tylko dwie klasy i w związku z tym został rozegrany tylko jeden mecz. Dziewczęta walczyły do trzech wygranych setów po 25 punktów. Zwycięsko z tego pojedynku wyszła klasa I a b  choć, jak widać po wyniku, walka toczyła się przez pięć setów i była wyrównana.

I a b – I c   3 : 2 (25:9, 20:25, 25:18, 21:25, 15:10)

Dziewczęta z klas drugich i trzecich zostały rozlosowane do dwóch grup po trzy zespoły. Poszczególne grupy i wyniki spotkań przedstawiają poniższe tabele:

GRUPA „A”

II e f

PUNKTY

MIEJSCE

II e f

GRUPA „B”

II d

II c

III a b

PUNKTY

MIEJSCE

II d

II c

III a b

Do półfinałów awansowały zespoły z klas:

1. III c e – II d

2. III a b  – II e f

Mecz o miejsce trzecie został rozegrany pomiędzy zespołami z klas: II d i II e f. Lepsze okazały się dziewczęta z drużyny II e f i to one zajęły miejsce trzecie w tegorocznych rozgrywkach piłki siatkowej.

W finale zawodów spotkały się zespoły z III c e  i III a b. Po zaciętym meczu i dopiero w tie-breaku został wyłoniony zwycięzca. W tym roku okazały się nim dziewczęta z drużyny klas III c e w składzie: Natalia Sosnowska, Natalia Wachowska, Patrycja Lewicz, Marta Jaworska, Karmena Szamara, Patrycja Kowalska. Gratulacje!

Miejsce drugie zajęły dziewczęta z drużyny klas III a b w składzie: Karolina Biniek, Karolina Wachowska, Joanna Wachowska, Aleksandra Miły, Weronika Gwit, Karina Kwasińska.

KLASYFIKACJA ROZGRYWEK GIMNAZJALNYCH

W PIŁKĘ SIATKOWĄ CHŁOPCÓW

Do rozgrywek zgłosiło się 13 drużyn chłopców. Trzy drużyny z klas pierwszych i dziesięć z klas drugich i trzecich. W tym roku klasy pierwsze rywalizowały tylko między sobą. Tabela przedstawia system rozgrywek "każdy z każdym". Obowiązywał on w całym turnieju chłopców.

I a b

I c

I e

I a b

I c

I e

III

Jak widać z tabeli klasa I a b wygrała rozgrywki w kategorii klas pierwszych pewnie pokonując pozostałe dwie drużyny. W skład zwycięskiej drużyny wchodzą: Krzysztof Jaśkiewicz, Mateusz Drzyzgiewicz, Artur Lisowski,  Adam Żmidziński, Krzysztof Jagodziński, Bartek Rycyk, Kamil Dzik.

Do rywalizacji w kategorii klas drugich i trzecich stanęło 10 drużyn. Zostały one częściowo rozlosowane między trzy grupy (rozstawione zostały klasy trzecie, drugie były losowane).

GRUPA "A"

II e

II h

II h

GRUPA "B"

III b

IIIb

GRUPA "C"

II a

II a

IV

Do fazy finałowej awansowały tylko zespoły, które zajęły pierwsze miejsca w swojej grupie. W tej fazie również system rozgrywek oparty był na systemie "każdy z każdym".

FINAŁ

III

W finale spotkały się już zespoły, których umiejętności gry w piłkę siatkową są dobre. Choć czasami najlepszym zdarzają się wpadki, jak chociażby przegrany mecz najlepszej drużyny, klasy III a z drużyną z klasy II c d. Czasami zdenerwowanie, brak komunikacji między zawodnikami lub niekorzystne ustawienie na boisku może wpłynąć na wynik końcowy meczu. W tym roku najlepszą drużyną męską w siatkówce okazała się drużyna z klasy III a w składzie: Bartłomiej Mrotek, Michał Chuchla, Miłosz Murach, Karol Jakubowski, Mateusz Grochowski, Adrian Wojda. Drugie miejsce wywalczyła drużyna z klasy III e w składzie: Jakub Olszaniecki, Kamil Działoszyński, Filip Grochowski, Hubert Adamski, Adrian Radwański, Kajetan Rola, Jakub Bazela. Na trzecim miejscu podium "zameldowała się" drużyna z klasy II CD. Skład tej drużyny przedstawia się następująco: Adrian Wojtczak, Mariusz Staniewski, Mateusz Dobros, Patryk Kowalski, Tomasz Szewczyk, Jakub Kaliski, Maciej Klanowski.

Gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim uczniom biorącym udział w rozgrywkach gimnazjalnych w piłkę siatkową. Większość z nich pokazała, że umiejętności gry w piłkę siatkową posiadają. Szkoda tylko, że tak rzadko je wykorzystują. Piłka siatkowa to piękna dyscyplina sportowa. Wymaga od uprawiających poświęcenia, umiejętności i zaangażowania. Uczy współdziałania w grupie, przewidywania i czasami pokory.  Zdarza się przegrać mecz, ale wtedy należy pamiętać, że nie ma życiowych porażek, są doświadczenia.