DZIEŃ OTWARTY W GIMNAZJUM

„Praca twym prawem, obowiązkiem, radością…”

Dnia 11 kwietnia 2015 roku gościliśmy w murach naszego gimnazjum uczniów klas szóstych ze szkół podstawowych z Wyrzyska, Kosztowa i Falmierowa. Młodzież przywitali pani dyrektor Małgorzata Charczun oraz pan wicedyrektor Sławomir Gajdziński. Na naszych przyszłych uczniów czekali również ich starsi koledzy.

Nauczyciele i młodzież naszej szkoły  z okazji „Dnia Otwartego” przygotowali dla przyszłych gimnazjalistów wiele atrakcji. Szóstoklasiści zostali zaproszeni na niezwykłą lekcję języka polskiego, podczas której Martyna Urban i Julia Banach wtajemniczyły ich w zawikłane losy dwóch wielkich rodów Werony –  obejrzeli także scenę balkonową z „Romea i Julii” Williama Szekspira w wykonaniu Martyny Jankowskiej i Huberta Błaszczyka – uczniów pani Katarzyny Jaśkiewicz. Wysłuchali też pięknego programu wokalnego przygotowanego pod kierunkiem pani Agnieszki Rummel. Następnie pod opieką przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego zwiedzili budynek gimnazjum, udali się do klas i pracowni swojej przyszłej szkoły. Ponadto  wzięli udział w lekcjach pokazowych z geografii, chemii i języka niemieckiego.

Lekcję geografii poprowadziła pani Joanna Berndt, a tematem przewodnim zajęć była Japonia jako kraj rozwiniętej  gospodarki. Uczniowie zobaczyli także prezentację multimedialną o ”kraju kwitnącej wiśni” wykonaną przez ucznia Macieja Klanowskiego z klasy III d. Zaprezentowany materiał obejmował treści dotyczące tradycji i zwyczajów panujących w Japonii. Prowadząca opowiadała o gospodarce tego orientalnego kraju i charakteryzowała jego regiony oraz  największe miasta.

Na kolejnych zajęciach uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną wprowadzającą do jakże ciekawego świata nauki przyrodniczej jaką jest chemia. Kulminacyjnym punktem lekcji  był efektowny pokaz doświadczeń w wykonaniu młodych pasjonatów nauki – uczniów uczęszczających na kółko chemiczne: Krzysztofa Martina, Karoliny Anny Śron, Krzysztofa Jakuba Jaśkiewicza, Artura Lisowskiego, Natalii Senski, Huberta Błaszczyka pod opieką pani Moniki Nawrockiej – Paluszkiewicz. Młodzi chemicy wykonali szereg egzoenergetycznych eksperymentów, w tym chemiczną lokomotywę, spalanie pierwiastków i związków organicznych (siarki, magnezu, cukrów), samozapłon gliceryny oraz najbardziej oczekiwany pokaz z suchym lodem.

Podczas lekcji pokazowej z języka niemieckiego szóstoklasiści wysłuchali najpierw ciekawostek o Niemczech oraz obejrzeli filmy zachęcające do nauki języka niemieckiego. Następnie w pracowni językowej rozwiązywali zadania leksykalne, podczas których mogli zaprezentować swoją wiedzę z zakresu języka obcego. Przyszli gimnazjaliści wykazali się dużą aktywnością wykonując powyższe zadania.

Natomiast uczniowie z kółka kulinarnego w składzie Wiktoria Kroplewska, Dawid Jeziorski, Anna Brożek, Martyna Michałek i Jagoda Bugaj przygotowali pyszne rogaliki, którymi uraczyli przybyłych gości. Pani Lidia Troczyńska, która nadzorowała przygotowanie słodkiego poczęstunku przedstawiła także wyjątkowe prace plastyczne uzdolnionych gimnazjalistów.

Monika Nawrocka– Paluszkiewicz