Zbrodnia katyńska

W dniu 14 kwietnia 2015 roku w wyrzyskim gimnazjum upamiętniono 75 – rocznicę zbrodni katyńskiej i nawiązano do 5 – rocznicy tragicznej katastrofy smoleńskiej. W roli artystów wcielili się uczniowie klasy I d i III a wraz z uczennicami z kółka muzycznego.

Akademia rozpoczęła się od krótkiego wstępu historycznego, a następnie prezentacji  multimedialnej. Pożniej uczniowie na tle pięknej scenografii rozpoczęli swój występ. Na tle muzyki poważnej Mozarta i Chopina gimnazjaliści przypomnieli wiersze i fragmenty listów samych zmarłych.  Przypomniano smutną historię, gdy w 1940 roku w lasku katyńskim wymordowano polską inteligencję. Prawda o tamtych wydarzeniach była przez długi czas nieujawniana. Dopiero  w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia zbrodni katyńskiej. Do listy katyńskiej doszli jeszcze ci, których pozbawiono życia w Charkowie czy Miednoje.  Dramat tych czasów przypomnieli uczniowie, którzy w ten sposób oddali hołd pamięci  ofiarom tych tragicznych wydarzeń. Dla naszej Ojczyzny dramat jest tym większy, iż 5 lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła kolejna polska elita intelektualna na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która chciała uczcić 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Nad całością imprezy czuwali wychowawcy klas – Marek Nowicki i Ryszard Sell, zaś nad oprawą muzyczną nauczycielka muzyki – Agnieszka Rummel. Piękną scenografię przygotowała nauczycielka Lidia Troczyńska. Słowa uznania dla artystów wyraziła na zakończenie apelu Małgorzata Charczun, dyrektor wyrzyskiego gimnazjum.

R. S.