Górą Krzysztofowie

Etap powiatowy „XXII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym” zakończył się po raz kolejny bezapelacyjnym zwycięstwem uczniów Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku. W gronie pięciu wyróżnionych  znalazło się aż 4 uczniów z grodu nad Łobżonką. Tegoroczne zawody wygrał Krzysztof Jaśkiewicz z klasy IIa przed Krzysztofem Martinem z klasy IIIb, Marią Anną Wawrzyniak z klasy IIIa i Karoliną Pasternak z klasy IIId. Dwóch pierwszych Krzysztofów zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego.

Do rywalizacji stanęło 20 uczniów ze szkół: Zespół Szkół nr 2 w Pile, Gimnazjum nr 5 w Pile, Gimnazjum w Osieku nad Notecią i Gimnazjum w Wyrzysku. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja ze Starostwa Powiatowego w Pile w składzie: Eligiusz Komarowski – etatowy członek Zarządu Powiatu, Jolanta Lubińska – dyrektor Wydziału Oświaty i Monika Marchut – Grzybowska – inspektor Wydziału Oświaty. Konkurs obejmował zagadnienia z samorządu terytorialnego, demokracji, konstytucji RP i Unii Europejskiej. Uczniowie wypełniali test pisemny, który według członków komisji jury był trudny i niejeden samorządowiec miałby z nim problem. Ostatecznie po raz dziewiąty z rzędu najlepsi okazali się gimnazjaliści z Wyrzyska i tym samym przyszłoroczny konkurs ponownie odbędzie w gościnnych progach wyrzyskiej placówki oświatowej. Tegoroczny konkurs uświetnił szkolny projekt „Moja Mała Ojczyzna - 25 lat samorządu terytorialnego w Polsce”. Finał wojewódzki konkursu o samorządzie terytorialnym zaplanowano na czerwiec w Żychlinie koło Konina.

R.S.