Uroczysta akademia upamiętniająca 225.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

W podniosłej atmosferze młodzi gimnazjaliści z Wyrzyska uczcili 225.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tym razem w roli aktorów i recytatorów wcielili się uczniowie klasy III e i klasy I b, zaś całość uświetnił chór szkolny pod batutą Agnieszki Rummel. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku przeszłą do historii jako druga na świecie, po amerykańskiej konstytucji z 1787 roku a pierwsza w Europie przed konstytucją francuską z września 1791 roku demokratyczną ustawą zasadniczą XVIII wieku.

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej prezentacji, gdzie uwypuklono ważne wydarzenia, które doprowadziły do uchwalenia „Ustawy Rządowej”. Następnie uczniowie pod kierunkiem wychowawców Aleksandry Walczak i Ryszarda Sella zaprezentowali patriotyczną akademię. Na początku wprowadzono na salę poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy. W apelu wystąpił sejmik uczniowski oraz przedstawiono scenkę z grupą posłów i królem Rzeczypospolitej. Chór entuzjastycznie wczuł się w tamte czasy skandując niczym warszawski lud z XVIII wieku „Vivat Konstytucja, Vivat Król, Vivat wszystkie stany” oraz prezentując piękne pieśni patriotyczne. Podczas apelu uczniowie starali się odpowiedzieć na pytania, czym dla nich jest Ojczyzna, Naród i Wolność. Były to miłe chwile refleksji nad ważnym wydarzeniem w dziejach naszego państwa. Piękna lekcja historii dała uczniom wiele do myślenia, a słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” mamy nadzieję zapadły w pamięci młodych Polaków.

R. S.