Gimnazjaliści na Bydgoskim Festiwalu Nauki 18 – 21 maja

Uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum w asyście kilku starszych kolegów z kółka chemicznego pod opieką p. Joanny Berndt, p. Moniki Nawrockiej – Paluszkiewicz i Sławomira Nowaka spędzili aktywnie czas na Bydgoskim Festiwalu Nauki.

Bydgoski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową, organizowaną co roku przez bydgoskie uczelnie wyższe, środowiska akademickie oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal odbywa się od 2010 roku i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka nie jest nudna. Maksymą tegorocznego Festiwalu było hasło: „Złap bakcyla nauki”. Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy Festiwalu mogli przekonać się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka.

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań młodzieży różnymi dziedzinami nauki.

W gronie organizatorów znaleźli się m. in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa.

Pierwszym punktem eskapady były jakże ciekawe warsztaty: Czy w naszym ciele płynie prąd? oraz Nauka na własnej skórze – chemia i fizyka ze śmietnika na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego. Gimnazjaliści z zainteresowaniem śledzili pokaz eksperymentów z zakresu chemii i fizyki, doświadczyli zjawiska przepływu prądu przez ciało człowieka. Kolejno udali się na wykład urozmaicony pokazem pt. Inny kraj, inna strona, inny nos. O zjawisku turystyki medycznej także na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego. Prelegent – dr Adrian Lubowiecki – Vikuk przed wykładem wręczył każdemu uczniowi - jak również opiekunom - upominki, była to miła niespodzianka.

Następną atrakcją dla młodych pasjonatów nauki były warsztaty na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Akademia Kulinarna. Członkowie Koła Technologów Żywności CIBUS UTP przedstawili swoje zdolności kulinarne – „Zdrowa żywność i przekąski na co dzień”. Degustacja wody ze stewią czy syropu klonowego, naleśników smażonych na wodzie oraz wspaniałych wypieków i zdrowych przekąsek, w tym słodyczy, było bardzo ciekawym doświadczeniem. Kulminacyjnym punktem wycieczki był wykład – pogadanka na jakże ciekawy we współczesnym świecie temat Czytamy i rozumiemy etykiety, dotyczący analizy i jakości składników produktów spożywczych – E… czy to takie złe?

Gimnazjaliści pełni wrażeń wrócili do domów, z zapytaniem – czy za rok także będą uczestnikami tak wspaniałego przedsięwzięcia.

Monika Nawrocka – Paluszkiewicz