Upamiętniono 76 – rocznicę zbrodni katyńskiej

W dniu 12 kwietnia 2016 roku w wyrzyskim gimnazjum upamiętniono 76 – rocznicę zbrodni katyńskiej i nawiązano do 6 – rocznicy tragicznej katastrofy smoleńskiej. W roli artystów wcielili się uczniowie klasy II b i II d wraz z uczennicami z kółka muzycznego.

Akademia rozpoczęła się od krótkiego wstępu historycznego, a następnie prezentacji multimedialnej. Później uczniowie na tle pięknej scenografii rozpoczęli swój występ. Na tle muzyki poważnej Mozarta i Chopina gimnazjaliści przypomnieli wiersze i fragmenty listów samych zmarłych. Przypomniano smutną historię, gdy w 1940 roku w lasku katyńskim wymordowano polską inteligencję. Prawda o tamtych wydarzeniach była przez długi czas nieujawniana. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia zbrodni katyńskiej. Do listy katyńskiej doszli jeszcze ci, których pozbawiono życia w Charkowie czy Miednoje. Dramat tych czasów przypomnieli uczniowie, którzy w ten sposób oddali hołd pamięci ofiarom tych tragicznych wydarzeń. Dla naszej Ojczyzny dramat jest tym większy, iż 6 lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła kolejna polska elita intelektualna na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która chciała uczcić 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Nad całością imprezy czuwali wychowawcy klas – Marek Nowicki i Beata Nowicka, zaś nad oprawą muzyczną nauczycielka muzyki – Agnieszka Rummel. Piękną scenografię przygotowała nauczycielka Lidia Troczyńska. Uroczystość została przygotowana w ramach projektu edukacyjnego.