Spotkanie z panem Romanem Pankiewiczem

W miniony wtorek, 12 kwietnia, nasi gimnazjaliści mieli okazję spotkać się z niezwykłym człowiekiem – panem Romanem Pankiewiczem – pisarzem i podróżnikiem, który ze swojej pasji uczynił sposób na życie. Skorzystaliśmy z zaproszenia Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku, który już po raz trzeci gościł autora książek, które powstawały jako konsekwencje pracy zawodowej w kilku miejscach Europy. Pan Pankiewicz poznawał kolejne miasta, doświadczając ich historii, kultury i obyczajów dużo głębiej, niż pozwala na to najlepszy przewodnik turystyczny. Młodzież miała okazję obejrzeć prezentację multimedialną ze zdjęć z Frankfurtu nad Menem i wysłuchać bardzo ciekawych opowieści, które towarzyszyły powstaniu drugiej z tryptyku „Trzy Żywioły” książki pt. "Niemcy - drugi żywioł".

Roman Pankiewicz jest krakowianinem, absolwentem szkoły hotelarskiej w Zakopanem. Najpierw pokochał wędrówki po tatrzańskich szlakach, co później przełożyło się na chęć poznawania świata. Znajomość języków obcych wyniesiona ze szkoły hotelarskiej zaowocowała wysłaniem go przez firmę prowadzącą prace budowlane na ponad 3 letni okres do stolicy Rosji – Moskwy. Tak powstała pierwsza z trylogii „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł”. Również trzy lata pan Pankiewicz pracował we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Umiejętność połączenia pracy zawodowej z analityczną obserwacją życia mieszkańców kraju, w którym przebywał, zaowocowała pozycją pt. "Niemcy - drugi żywioł". Książka pt. „Islandia - trzeci żywioł” powstała w wyniku spontanicznej decyzji i skierowanej w głównej mierze do młodych czytelników, aby zachęcić ich do nauki języków obcych. Autor udowadnia na jej kartach, jak łatwo można podjąć pracę w innych krajach, przeznaczając wolny czas na poznawanie kultury i zwyczajów rdzennych mieszkańców.