24 maja 2016 r. w naszym gimnazjum obchodzono Dzień Języka Polskiego. Uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w rozgrywkach polonistycznych sprawdzających, czy mają  „język giętki”. Nie trzeba zapewne nikogo przekonywać, że warto wypowiadać się poprawnie i kulturalnie w swoim ojczystym języku, dając świadectwo nie tylko o swoim kraju, ale o własnej inteligencji  i manierach.

Uczniowie klas III zostali zatem zaproszeni przez polonistkę, panią Katarzynę Jaśkiewicz do  „Potyczek z językiem polskim”. Trzecioklasiści między innymi rozpoznawali portrety słynnych pisarzy  i fragmenty ich dzieł, zmagali się z trudną koniugacją i deklinacją, szukali między wersami środków poetyckich, niczym rodzynek w cieście. Najtrudniejszym jednak zadaniem okazały się  podpisy pod fotografiami….

kukułka/gżegżółka                                            rzeżucha                                                   bukszpan

Ostatecznie, w rozgrywkach polonistycznych dla klas III, po zaciętych zmaganiach, wyniki ukształtowały się następująco:

I miejsce – klasa III d

II miejsce – klasa III a

III miejsce – klasa III e

IV miejsce – klasa III c.

Na kolejnej godzinie lekcyjnej do gramatycznych konkurencji polonistycznych przystąpili uczniowie klas drugich pod okiem polonistki, pani Agnieszki Krzyckiej. Drugoklasiści zmierzyli się w konkursie znajomości wyrazów niepospolitych pod nazwą „Znam, używam i rozumiem”, pamiętając o słowach:

Uczniowie przyswoili swoisty alfabet elokwentnego gimnazjalisty, który rozumie, co oznaczają słowa:

Adaptować

Bibelot

Celebrować

Dygresja

Egzaltacja

Facecja

Gloryfikować … itd.

oraz potrafi prawidłowo je używać w wypowiedziach ustnych i pisemnych. W konkurencjach  „łamania języka” i „trenowania rozumu” najbardziej sprawni polonistycznie okazali się uczniowie klasy II d (Hubert Błaszczyk, Natalia Senska, Weronika Speyer), II miejsce zajęli przedstawiciele klasy II a (Patrycja Nowak, Paulina Nalewajska, Szymon Chuchla), w pierwszej trójce uplasowali się też reprezentanci klasy II b (Jan Sikorski, Fabian Kałużny, Agata Kędzior).

Dzień języka polskiego w naszej szkole zakończył się pouczającym przedstawieniem dla klas pierwszych  pt. „Na Olimpie”, które zaprezentowali uczniowie klasy II c pod opieką polonistki, pani Anny Kozimor. W sztuce wystąpili uczniowie „Gimbazy”, którzy narzekali na swoje trudne życie w szkole przed wszechwładnym Zeusem. Okazało się jednak, że ich opowieści są zmyślone, a gromowładny postanowił ukarać kłamczuchy, skazując ich na… zamianę losu z bogami greckimi. Może, gdy gimnazjaliści będą musieli zmierzyć się z poważnymi obowiązkami rządzenia światem, zrozumieją, jakie ich życie było dotąd spokojne i bezpieczne w szkole…

Po przedstawieniu uczniowie obejrzeli na sali widowiskowej prezentację multimedialną o polskich laureatach nagrody Nobla w dziedzinie literatury przygotowaną przez panią Annę Kozimor. W trakcie filmu polecono im wykonanie notatek, bowiem następnie zostali zaproszeni przez panią Katarzynę Jaśkiewicz do quizu. Pytania dotyczyły oczywiście naszych najznamienitszych pisarzy, którzy zostali nagrodzeni za swoją działalność literacką Nagrodami Nobla. Konkurs wzbudził wielkie emocje, bowiem każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana słodkim upominkiem

KJ