Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Dnia 10 czerwca 2016 roku gimnazjaliści pod opieką nauczycieli już po raz kolejny wybrali się do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu Teatr uczy życia, który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miasta i Gminy Wyrzysk.

Młodzi melomani mieli wyjątkową okazję wysłuchać koncertu zatytułowanego „KLASYCZNIE I ROMANTYCZNIE” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W repertuarze znalazły się utwory: Uwertura Coriolan op. 62 Ludwiga van Beethovena oraz Rapsodia na orkiestrę Taras Bulba Leoša Janáček.

Na podium dyrygenckim dobrze już znany melomanom bydgoskiej Filharmonii uznany artysta młodego pokolenia Jakub Chrenowicz, zaś na estradzie znakomite trio solistów młodego pokolenia. Skrzypek Robert Kowalski jest absolwentem Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Monachium. Preferuje sztukę gry minionej epoki, która charakteryzuje się ciepłym dźwiękiem. Jest aktualnie pierwszym koncertmistrzem w Orchestra della Svizzera Italiana w Lugano (Szwajcaria). Ukraiński wiolonczelista Georgiy Lomakov odbył gruntowne studia na kilku niemieckich uczelniach pod kierunkiem najwybitniejszych pedagogów i koncertuje dziś na wielu ważnych estradach i międzynarodowych festiwalach muzycznych. Pianista Radosław Kurek, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, obecnie jest pracownikiem bydgoskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów, dzielił też sukces z G. Lomakovem – w 2008 zdobyli I nagrodę    w Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach. Trio zaprezentowało efektowny Koncert potrójny Beethovena (Koncert na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur op. 56), który nieczęsto jest prezentowany, choć na pewno w pełni na to zasługuje.

Zapewne ten wspaniały koncert na długo pozostanie w pamięci uczniów. Wyjazd zorganizowany został przez nauczycielkę muzyki p. Agnieszkę Rummel. Przedsięwzięcie wsparły również: p. Lidia Troczyńska, p. Agnieszka Mela – Kartosz oraz p. Anna Nowicka, które sprawowały opiekę nad uczniami.

Agnieszka Rummel