WYJAZD NASZYCH GIMNAZJALISTÓW DO FILHARMONII POMORSKIEJ W BYDGOSZCZY

18 marca 2016 roku nasi uczniowie wzięli udział w kolejnym wyjeździe do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W ramach Klubu Młodego Melomana w sali kameralnej FP gimnazjaliści  mieli najpierw okazję spotkać się ze znakomitym młodym wirtuozem fortepianu, 21-letnim studentem bydgoskiej Akademii - Szymonem Nehringiem, który w październiku 2015 jako jedyny Polak wystąpił w finale Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, otrzymując wyróżnienie i nagrodę publiczności, został także laureatem stypendium Krystiana Zimermana. Podczas spotkania Szymon Nehring opowiadał o początkach swojej kariery oraz o przygotowaniach do koncertu. Każdy z uczestników mógł zadać artyście pytania dotyczące zarówno jego kariery zawodowej, jak i życia prywatnego.

Szymon Nehring przez pierwsze dwanaście lat grania na fortepianie nie lubił ćwiczyć, ale zawsze dużą przyjemność sprawiało mu koncertowanie. Podczas sympatycznej rozmowy z Klubowiczami zdradził kilka tajemnic, m.in. ile czasu przygotowywał się do konkursu, dlaczego po każdym etapie wracał do Krakowa, który ze współczesnych pianistów jest jego idolem i jak zmieniło się jego życie po konkursie. Pianista przyznał,  że przez cały Konkurs Chopinowski czuł wsparcie publiczności, zwłaszcza w trakcie występu finałowego, a po każdym etapie wracał do Krakowa aby się wyciszyć; m.in. chodził na grzyby. Sukces w międzynarodowym konkursie, który odbywa się co pięć lat, już przyniósł polskiemu pianiście propozycje występów w niemal wszystkich ważniejszych filharmoniach w Europie i na świecie. W pierwszym tygodniu po zakończonej rywalizacji zagrał recitale m.in. w Filharmonii Bałtyckiej, a także w polskiej ambasadzie w Paryżu. Przed nim cykl występów w towarzystwie Santander Orchestra pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

Tradycyjnie, po spotkaniu Klubowicze udali się do sali koncertowej. Nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję wysłuchać Koncertu fortepianowego e-moll op. 11” Fryderyka Chopina oraz „V Symfonii e-moll op. 64” Piotra Czajkowskiego w wykonaniu solisty Szymona Nehringa (fortepian) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą znakomitego dyrygenta Wojciecha Michniewskiego.

Uczestnikami tej wyjątkowej wycieczki byli:

- Miłosz Janicki

- Michalina Larek

- Marta Ślawska

- Wiktoria Wachowska

- Jan Wójcik

- Marcelina Wełniak

- Mikołaj Wypych

- Sylwia Kożuchin

- Katarzyna Kłodawska

- Ewa Laska

- Wiktoria Mrotek

- Weronika Matuszewska

Zapewne ten wspaniały koncert na długo pozostanie w pamięci uczniów. Wyjazd zorganizowany został przez nauczycielkę muzyki p. Agnieszkę Rummel. Przedsięwzięcie wsparły również: p. Katarzyna Jaśkiewicz, p. Małgorzata Wilczyńska, p. Agnieszka Mela – Kartosz, p. Lidia Troczyńska  oraz p. Aleksandra Grzybulska, które sprawowały opiekę nad uczniami.

Agnieszka Rummel