„WARTO ZAWITAĆ DO WYRZYSKA”

12 i 23 maja br. uczniowie klas 2a i 2d, wraz ze swoja polonistką Katarzyną Jaśkiewicz, wybrali się do Izby Pamięci, mieszczącej się w budynku przy ulicy Bydgoskiej w Wyrzysku, zwanego „willą starosty”. Wyprawa miała na celu zapoznanie się z historią naszego miasta oraz pamiątkami gromadzonymi przez lata przez miłośników skupionych wokół Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Przez dzieje miasteczka nad Łobżonką przeprowadzał nas pan Piotr Holc, dzisiaj emerytowany nauczyciel języka polskiego i niemieckiego, który od lat jest zapalonym miłośnikiem Wyrzyska. Pomysł obejrzenia pamiątek, fotografii, dokumentów i przedmiotów zgromadzonych w Izbie Pamięci zrodził się w głowie polonistki, kiedy realizowała lekcje redagowania rozprawki na temat „Warto zawitać do Wyrzyska” i przygotowując się do lekcji, natrafiła na ciekawe fotografie dawnego grodu z górującą Czubatką…

Góra Adama i Ewy zimą, w głębi panorama miasteczka z wieżami dwóch kośćiołów

Widok z lotu ptaka na dawną stanicę wodną, dzisiaj okolice stawu, parku miejskiego i placu targowego

Budynek dawnej szkoły pomalowany w barwy maskujące przed nalotami

Okazało się, ze Wyrzysk ma bardzo ciekawą historię, a wypracowanie przedstawiało wiele mniej lub bardziej rozbudowanych argumentów potwierdzających tezę. Rozprawka oparta była na udowodnieniu, że z pozoru Wyrzysk to małe miasteczko, jakich wiele na mapie Polski, jednak tylko poznając jego piękną historię, możemy osobiście potwierdzić słuszność tezy i poprzeć ją mądrym polskim przysłowiem „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Uczniowie świetnie wywiązali się ze swojego zadania i napisali wypracowanie potwierdzające historyczne, przyrodnicze, turystyczne, zabytkowe i osobiste walory Wyrzyska w kilkustronicowej rozprawce i na pewno na długo zapamiętają wizytę w „wehikule czasu”, jakim jest mała izba ze skarbami z przeszłości miasteczka. Wycieczka obejmowała także zwiedzanie ruin dawnego kościoła ewangelickiego i przebudowanego dziś budynku, w którym mieściła się dawna bóżnica żydowska na ulicy Pocztowej.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Holcowi za poświęcony nam czas i serce.

KJ