„Tajemnice w ogniu zaklęte”

Dnia 10 lutego br. ośmioro uczniów naszego gimnazjum udało się do I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią na konkurs przyrodniczy „Cztery Żywioły III - Tajemnice w ogniu zaklęte”. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Nakielski. Uczniowie reprezentujący wyrzyskie gimnazjum to: Magdalena Dorosz, Krzysztof Jaśkiewicz, Artur Lisowski, Jagoda Bugaj, Wiktoria Koszuta, Aleksandra Nowicka, Daria Nowicka, Julia Brzezińska. W Konkursie wzięła udział młodzież z pięciu gimnazjów: Wyrzyska, Łobżenicy, Samostrzela oraz gimnazjów nr 3 i 4 z Nakła nad Notecią. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności łączenia zagadnień o podłożu chemicznym z tematyką geograficzną, fizyczną czy biologiczną, jak również rozwijanie wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego człowieka. Otwarcia konkursu dokonał dyrektor szkoły Paweł Darul.

W pierwszym etapie uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami testowymi (40 pytań), Dziesięć osób, które uzyskały największą liczbę punktów, przeszło do drugiego etapu. Ich zadaniem (w II części konkursu) było udzielenie odpowiedzi na 20 pytań zawartych w quizie multimedialnym.

Po I i II części konkursu przewidziano prelekcję wraz z pokazem „Strażak to brzmi dumnie”. Absolwent „Krzywoustego” mł. ASP. Maciej Borzych z KPPSP Nakło nad Notecią przeprowadził pogadankę dotyczącą pracy strażaka oraz chemicznych zagrożeń , jakie niesie za sobą praca w tym zawodzie. Przedstawił także kilka doświadczeń chemicznych, m. in. spalanie magnezu, reakcje chemiczne litowców z wodą, wulkan chemiczny oraz metody gaszenia różnych substancji chemicznych.

Po zakończonej prelekcji i pokazie chemicznym nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Laureatem konkursu „ Cztery żywioły III – Tajemnice w ogniu zaklęte” został nasz gimnazjalista Krzysztof Jaśkiewicz z klasy III a zdobywając 44 punkty, wykazując się tym samym największą wiedzą z zakresu zagadnień przyrodniczych. Nagrodzono także dwójkę uczniów naszej szkoły: Artura Lisowskiego z klasy III a – IV miejsce i Magdalenę Dorosz z klasy III a – VIII miejsce.

Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na wręczenie nagród. Wszyscy uczestnicy dwóch etapów konkursu otrzymali gadżety od Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, które przekazał Wicestarosta Nakielski Andrzej Kinderman, a najlepszej trójce wręczono także nagrody książkowe.

Monika Nawrocka – Paluszkiewicz