STRONA GŁÓWNA

NASZA SZKOŁA

Historia szkoły

O patronce szkoly

Co nas wyróżnia

Dokumenty szkolne

 

KADRA SZKOŁY

Dyrekcja

Nauczyciele

Administracja i obsługa

Publikacje nauczycieli

 

UCZNIOWIE

Samorząd uczniowski

Klasy

Najlepsi uczniowie

Plan lekcji

Zastępstwa

Podręczniki

Wybitni absolwenci

Nasza twórczość

 

DLA RODZICÓW

Rada Rodziców

Regulaminy

Zebrania

"Szkoła Marzeń"

 

Z ŻYCIA SZKOŁY

Kalendarz roku szkolnego

Kalendarium imprez

Kółka zainteresowań

Zespoły wyrównawcze

Konkursy

Wycieczki

Sport

Galeria

 

 KONKURSY WIELKANOCNE ROZSTRZYGNIĘTO

Dnia 18 marca br. w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej- Curie w Wyrzysku komisja w składzie: p. Mariola Chałabiś i p. Renata Belaid wyłoniła zwycięzców w konkursach wielkanocnych na kartkę, pisankę, stroik świąteczny i palmę. Najpiękniejszą kartkę wielkanocną wykonał uczeń kl. IIIe Patryk Jańczak, drugie miejsce zajęła Beata Bocheńska z IIIa, trzecie Katarzyna Marchewka z IIc. Wyróżniono prace: Dominika Tośko z Ic i Magdaleny Świątkowskiej z IIIh.

W kategorii pisanka pierwsze miejsce przypadło Justynie Kabat z IIIb, drugie Oliwii Kubackiej z IIc i Weronice Winkler z Ia, trzecie Beacie Bocheńskiej z IIIa oraz Aleksandrze Duszczak z IIc. Przepiękną palmę wielkanocną wykonał Dominik Tośko z Ic oraz uczniowie z kl. IIIh: Daniel Mrotek, Anita Paradowska, Magdalena Świątkowska, Adam Wypchło.

Do wykonania stroików wielkanocnych uczniowie użyli przeróżnych materiałów. Jury przyznało pierwsze miejsce Klaudii Pikulik z Ia, drugie otrzymał Patryk Jańczak z IIIe, trzecie Katarzyna Szymczak z IIId.

Celem konkursów było kultywowanie tradycji i zwyczajów występujących w polskiej kulturze chrześcijańskiej, związanej z wysyłaniem do najbliższych własnoręcznie wykonanych kart wielkanocnych. Zwrócono uwagę na upowszechnienie tradycji powiązanej z malowaniem i przyozdabianiem jaj wielkanocnych, tzw. pisanek, kraszanek, którymi chrześcijanie dzielą się podczas śniadania wielkanocnego. Palmy wielkanocne zabieramy do kościoła na mszę św. w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu. Kapłan je poświęca i w ten sposób chrześcijanie czczą uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Ozdoby oraz stroiki wielkanocne ozdabiąją świąteczny stół, wprowadzając w ten sposób w ciepły, miły, radosny i rodzinny nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Organizatorem konkursów była katechetka pani Renata Belaid.

 

Tekst i zdjęcia: Renata Belaid