II Przegląd Twórczości Regionalnej

Dnia 8 marca 2016r. Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyrzysku, wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Gimnazjum w Wyrzysku „Szkoła Marzeń” i pod patronatem pani Bogusławy Jagodzińskiej - burmistrz Wyrzyska, zorganizowało II Przegląd Twórczości Regionalnej (w ramach realizowanego projektu „My – Dumni Wielkopolanie’’).

Uroczystego otwarcia uroczystości dokonał pan dyrektor Sławomir Gajdziński, który powitał zaproszonych gości i uczestników konkursu. Jury konkursowe stanowili: pani Barbara Piorunowska - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska, pan Roman Skiba - Zastępca Dyrektora Muzeum Okręgowego w Pile i pan Zdzisław Seroka – pierwszy dyrektor Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie i członek Stowarzyszenia Pomocy Gimnazjum w Wyrzysku „Szkoła Marzeń” .

W II Przeglądzie Twórczości Regionalnej uczestniczyli reprezentanci ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie pod opieką pani Haliny Urban, zespół tańca ludowego „Modraki” ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku pod opieką pani Małgorzaty Jakóbek i pani Edyty Kałużnej, wokalistki z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią pod opieką pani Edyty Marzoch-Gryczki i zespół wokalny z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyrzysku pod opieką pani Agnieszki Rummel.

Przed rozpoczęciem przeglądu wysłuchaliśmy pięknego utworu „W wigilię na Krajnie sprzed lat” autorstwa pana Zdzisława Seroki. Każda z grup uczestników zaprezentowała się w innej formie. Szkoły podstawowe miały za zadanie przedstawić taniec ludowy z dowolnego regionu Polski, piosenkę ludową i wypowiedź gwarą krajeńską (np. przysłowie). Gimnazja natomiast prezentowały piosenkę ludową i wypowiedź gwarą krajeńską. Popisy artystyczne uczniów szkół podstawowych i gimnazjów były wyjątkową ucztą dla zmysłów, oczywiście nie obyło się bez bisów.

Przed ogłoszeniem wyników głos zabrał p. Roman Skiba, zwracając uwagę na potrzebę tego typu przeglądów twórczości regionalnej w naszej gminie. Wyraził w imieniu całej komisji sędziowskiej szczególny zachwyt m.in. wypowiedziami gwarą krajeńską uczniów z Falmierowa oraz strojami uczniów z przybyłych szkół.

W toku obrad jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach szkół podstawowych:

• I miejsce - zespół tańca ludowego „Modraki” ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku,

• II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie,

oraz wśród gimnazjów:

• I miejsce – Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyrzysku,

• II miejsce – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania dla pracowników Domu Kultury w Wyrzysku za obsługę nagłośnienia podczas przeglądu oraz wyrazy wdzięczności dla członków kółka fotograficzno - filmowego „OCZY SZEROKO OTWARTE” (pod opieką pana Piotra Brzezinskiego) za wykonywanie dokumentacji fotograficznej oraz filmowej. Mamy nadzieję, że zarówno wspaniała zabawa oraz wysoki poziom kulturalny występów przyczynią się do kultywowania tradycji Przeglądu Twórczości Regionalnej w przyszłości, a wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań gratulujemy talentów!

Zapraszamy mieszkańców Gminy Wyrzysk i nie tylko, aby przybyli 23 maja 2016 roku o godz. 18.00 do Gimnazjum w Wyrzysku, ponieważ tego dnia na sali widowiskowej zaprezentuje się zespół wokalny naszych gimnazjalistów , obejrzymy również spektakl teatralny z udziałem uczniów i nauczycieli pt. „Przeglądamy się w krzywym zwierciadle’’.

więcej zdjęć >>>