PROFILAKTYKA WAD WYMOWY– WYKŁAD DLA RODZICÓW

12 kwietnia , przed zebraniem wychowawców klas z rodzicami uczniów naszego Gimnazjum, p. o. dyrektora placówki pan Sławomir Gajdziński zaprosił przybyłych do wysłuchania wykładu logopedy w Gimnazjum im  Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku. Pani Katarzyna Jaśkiewicz przedstawiła zebranym rodzicom prezentację multimedialną dotyczącą profilaktyki wad wymowy i usuwania ich przyczyn. Prelegentka omówiła podstawowe zagadnienia dotyczące przyczyn powstawania wad wymowy już w okresie wczesnodziecięcym, zwracając szczególną uwagę na podstawowe zasady wychowania i opieki nad dzieckiem. Wykład opatrzony był licznymi przykładami, zdjęciami, wynikami obserwacji, prezentował najczęściej spotykane wady wymowy uczniów oraz wskazywał na różne trudności w relacjach młodych ludzi wynikające z nieprawidłowej artykulacji. Pani logopeda zaprezentowała także możliwości usuwania przyczyn powstałych wad dzięki zajęciom dodatkowym kształtującym prawidłową wymowę, podczas których uczniowie mogą usprawniać swój poziom artykulacji poprzez różnorodne ćwiczenia oraz konsultacje z innymi specjalistami: np. laryngologiem, foniatrą, psychologiem, ortodontą. Pani Katarzyna Jaśkiewicz zwróciła się z apelem do wszystkich rodziców; zarówno posiadających dzieci w gimnazjum, a także młodsze, aby wykazali się szczególną troską o poziom wymowy swoich pociech, a tym samym ich funkcjonowania potem w szkole i w dorosłym życiu.