Wycieczka do Warszawy

W dniach 18-20 kwietnia br. uczniowie klas drugich Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Zwiedzili stolicę pod opieką p. Małgorzaty Brzezinskiej, p. Katarzyny Jaśkiewicz, p. Beaty Nowickiej, p. Marka Nowickiego oraz p. Jacka Onoszko. Tradycyjnie wycieczkę pilotował przewodnik PTTK pan Witold Fąs, który dostarczył wielu cennych informacji o zabytkach i historii naszej stolicy. Przed wyjazdem autokar, którym podróżowali uczestnicy wycieczki, został sprawdzony przez policję. Zapewnieni o bezpieczeństwie rodzice i pani wicedyrektor Małgorzata Wilczyńska pożegnali wycieczkowiczów. Droga do stolicy upłynęła szybko i w miłej atmosferze.

Po przyjeździe do stolicy gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć Powązki Wojskowe z Aleją Zasłużonych i Pomnikiem Smoleńskim. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i zwiedzanie jej od kulis. Oprowadzający uczestników pracownik opery barwnie opowiadał o historii tego miejsca, a możliwość zobaczenia największej sceny operowej, licznych scenografii, garderoby ze zgromadzonymi tu tysiącami kostiumów - arcydziełami sztuki krawieckiej, pozostawiła niezapomniane wrażenia. Pod koniec pierwszego dnia grupa udała się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wszyscy wjechali na ostatnie - 30 piętro i podziwiali panoramę Warszawy. Następnie udano się do Wilanowa, gdzie powstał barokowy pałac, wokół którego założono wspaniałe ogrody. Wilanowska rezydencja, położona w pobliżu Warszawy, zapewniała Janowi III i jego rodzinie wytchnienie, równocześnie była blisko Zamku Królewskiego – oficjalnej siedziby króla.

Drugi dzień wycieczki był bardzo intensywny. Rozpoczął się od wizyty w Sejmie, gdzie uczniowie zwiedzili salę posiedzeń, przemierzyli sejmowe korytarze, mieli okazję zajrzeć do kilku sal sejmowych. Podczas pobytu w Parlamencie towarzyszył uczestnikom pan Poseł Marcin Porzucek, który w bardzo przystępny sposób, opowiedział jak wygląda praca posła w Sejmie. Następnie grupa udała się na warszawską starówkę i do muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, gdzie poznano kolejne tajniki życiorysu patronki naszej szkoły. W drodze do Zamku Królewskiego uczniowie zatrzymali się pod Pomnikiem Małego Powstańca i Jana Kilińskiego oraz zobaczyli Kolumnę Zygmunta. W Zamku Królewskim pod okiem przewodników uczniowie zwiedzali najważniejsze komnaty. Wnętrza i zgromadzone liczne dzieła sztuki wywarły na wszystkich duże wrażenie. Na ulicy Kanonia uczestnicy ujrzeli najwęższą kamienicę w Warszawie i piękny stary dzwon, który zgodnie z legendą spełnia życzenia. Spacerem uczniowie przeszli Krakowskim Przedmieściem pod Pałac Prezydencki. Ostatnim punktem programu była zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec grupa udała się pod Belweder i pomnik Józefa Piłsudskiego oraz do Łazienek Królewskich, gdzie podziwiano przepiękny park, pomnik Chopina i spacerujące wokół pałacu królewskie pawie.

Ostatni dzień wycieczki uczniowie spędzili w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli poczuć się jak młodzi naukowcy, którzy odkrywają, próbują, eksperymentują, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolejnym punktem programu była oczekiwana przez uczestników wizyta na Stadionie Narodowym. Mieli tu okazję przejść trasą piłkarza, zaczynając od „Flash zone” - miejsca gdzie na przyjeżdżających piłkarzy oczekują fotoreporterzy, poprzez szatnię , łazienki piłkarskie, płytę stadionu i trybuny. Z żalem, ale jednocześnie zadowoleni i ze wspaniałymi wspomnieniami uczniowie opuszczali stolicę.

Wycieczka została dofinansowana przez Burmistrza Wyrzyska i Gminę Wyrzysk w ramach projektu złożonego przez Stowarzyszenie Pomocy Gimnazjum w Wyrzysku „Szkoła Marzeń”. Była to już szósta tego typu wycieczka klas drugich do stolicy.