Wyjazd do teatru

Dnia 26 kwietna 2016 roku gimnazjaliści pod opieką nauczycieli i rodziców wybrali się do teatru w Bydgoszczy. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu Teatr uczy życia, który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miasta i Gminy Wyrzysk.

Spektakl pt. Dybuk, to historia miłości, niepozbawionej grozy, ale przekraczającej granice światów, konwencji oraz teatru. Bohaterowie zmagają się na scenie z opowieścią, która wydaje się tak obca, że trudno opowiedzieć ją bez przypisów. Spektakl przedstawia grupę nauczycieli i uczniów zmagających się z\ tragiczną śmiercią jednego z nich. Wystawiają Dybuka i zapożyczonymi słowami konfrontują się z własnym sumieniem. Żydowska rzeczywistość duchowa i obyczajowa początku XX wieku – obca i egzotyczna, paradoksalnie staje się dla nich narzędziem do mówienia o sobie. Zanurzając się w fikcji, urzeczywistniając dawno zapomniany świat odsłaniają to, co wyparte i wstydliwe w ich społeczności. Dybuk inspirowany dramatem Szymona An-skiego, w opracowaniu Ignacego Karpowicza, jest efektem zespołowej pracy, wspólnej refleksji dotyczącej mechanizmów przemocy, z którymi młodzi ludzie mierzą się w szkole. Historia zmarłego chłopaka, który powraca jako duch jest opowieścią o winie indywidualnej i zbiorowej. O świecie, w którym hejt się banalizuje. O grzechu zaniechania i jego konsekwencjach. Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Przedstawienie znalazło uznanie w oczach młodych widzów i wywołało dyskusję o ważnych dla gimnazjalistów kwestiach ich codziennego życia.

Warto wspomnieć, że uczniowie Gimnazjum w Wyrzysku przygotowują obecnie przedstawienie z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców, które będzie można zobaczyć 23 maja 2016 roku. Zapraszamy!