Lekcja biblioteczna

25 października uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez pilską Bibliotekę Pedagogiczną.

Klasa II b wzięła udział w warsztatach „Bohater w czasach holocaustu”. Prowadząca, pani Krystyna Szyszko, zapoznała młodzież z podstawowymi informacjami dotyczącymi historii II wojny światowej, przybliżyła pojęcie holocaustu oraz zaprezentowała sylwetki osób, które w tym bardzo trudnym czasie nie szczędziły zdrowia i energii, by ocalić jak najwięcej istnień ludzkich.

Wspomniała o rotmistrzu Witoldzie Pileckim (dobrowolnym więźniu KL Auschwitz, który miał zdobyć wiarygodne informacje na temat zbrodni hitlerowskich, stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów i zdobyć informację na temat tworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych; Pilecki zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów; przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz), Irenie Sendlerowej (pielęgniarce, która uratowała od zagłady ok. 2500 żydowskich dzieci), Raulu Wallenbergu (szwedzkim dyplomacie, który od lipca 1944 roku, kiedy to objął funkcję sekretarza szwedzkiej ambasady w Budapeszcie uratował od śmierci około 100 tysięcy węgierskich Żydów; wydawał ratujące życie szwedzkie paszporty, kupował na rzecz ambasady i Czerwonego Krzyża domy i budynki, w których ukrywały się setki uciekinierów; przekupywał niemieckich oficerów i przedstawicieli faszystowskiego węgierskiego rządu; ryzykując własnym życiem, wyciągał ludzi z pociągów śmierci, wydając im na dworcu gwarantujące ochronę dokumenty) i Janie Kozielewskim (znanym na świecie jako Jan Karski, żołnierzu Armii Krajowej, emisariuszu podziemia, człowieku, który upomniał się u ówczesnych rządzących światem o mordowanych przez Niemców polskich Żydów).

Uczniowie po prelekcji samodzielnie analizowali teksty źródłowe dotyczące „Sprawiedliwych wśród narodów świata” i rozwiązywali krzyżówkę, odnoszącą się do przedstawianych wcześniej treści. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem.

25 października uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli (klasa Ic i I,II,III h) w lekcji pt. Turistika Extreme”zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pile. Było to spotkanie z panem Ryszardem Grześkowiakiem. Prowadzący z pasją opowiadał o swoich podróżach po Europie – ROWEREM.  Te wyprawy odbyły się wokół Bałtyku, na południe Europy, do Islandii i w wielu innych, ciekawych miejsc. Młodzież miała okazję przeczytać fragmenty książki pt. „Turistika Extreme. Diabelskie podróże rowerem”, a także obejrzeć film z wyprawy do Islandii. Rower daje poczucie wolności i niezależności, a podróże nim mogą stać się pasją dla wielu
z Nas.