NIE PALĘ - WYBIERAM ZDROWIE!

14 czerwca br. w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie odbyła się prelekcja na temat szkodliwości palenia. Powyższe zagadnienie poruszył pan dr Mariusz Augustyniak, miejscowy lekarz rodzinny, który chętnie przyjął zaproszenie naszej szkoły.

W początkowym wystąpieniu uczniowie dowiedzieli się, iż nawyk palenia występował u Indian. Wyjaśnił także istotę tego nałogu. Uczniowie dowiedzieli się, że organizm człowieka produkuje nikotynę. Ludzie, którzy palą dostarczają ją z zewnątrz do organizmu. Wówczas sam organizm przestaje produkować powyższy związek. W sytuacji, kiedy człowiek chce zaprzestać palenia, organizm domaga się nikotyny, której już sam nie wytwarza. Następnie lekarz przedstawił skład papierosów i jednocześnie wymienił związki rakotwórcze w nich zawarte. Kolejno omówił konsekwencje palenia: choroby (nowotwory, udary, miażdżyca), czy też pogorszenie sytuacji ekonomicznej palaczy i ich rodzin.

Na koniec swojego wykładu pan doktor udzielał uczniom odpowiedzi na zadawane przez nich pytania.

Izabela Duszczak