„Walcząca Warszawa 1939-1945”

Trzecioklasiści oraz uczniowie wybranych klas drugich i pierwszych Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku, w pobliskiej Sali Widowiskowej, mogli zobaczyć w miniony wtorek, tj. 14.09.2016r. montaż filmowy z historii najnowszej Polski, przygotowany przez nauczyciela matematyki Michała Kozimora – propagatora wielkich wydarzeń historycznych.

Pokaz filmowy został poprzedzony wstępem, który wygłosił do gimnazjalistów p. Michał Kozimor. Zwrócił uwagę na heroiczną walkę Narodu Polskiego, w szczególności warszawiaków, z Faszystowskimi Niemcami i Sowieckim Związkiem Radzieckim. Nawiązał do przedstawionych przez klasę 3a podczas inauguracji roku szkolnego 2016/2017 wątków historycznych. Uczniowie zostali poinformowani o strukturze prezentowanego filmu, w odniesieniu do wydarzeń w stolicy od 1939 do 1945 roku.

Film prezentował Warszawę w czasie okupacji hitlerowskiej. Najpierw ukazano stolicę w pierwszych dniach wojny, a następnie zaprezentowano kolejne zdjęcia zakończone smutnymi wydarzeniami następstw powstania warszawskiego i wydarzeń w warszawskim getcie. Prezentacja wywołała spore zainteresowanie młodzieży, tym bardziej, iż dobrze dobrano podkład dźwiękowy, który podziałał na wyobraźnie młodych gimnazjalistów. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o naszych przodkach, którzy przelali krew za wolną i demokratyczną Ojczyznę oraz o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Pamiętajmy o tych wzniosłych wydarzeniach i oddawajmy hołd naszym bohaterom.