STRONA GŁÓWNA

NASZA SZKOŁA

Historia szkoły

O patronce szkoly

Co nas wyróżnia

Dokumenty szkolne

 

KADRA SZKOŁY

Dyrekcja

Nauczyciele

Administracja i obsługa

Publikacje nauczycieli

 

UCZNIOWIE

Samorząd uczniowski

Klasy

Najlepsi uczniowie

Plan lekcji

Zastępstwa

Podręczniki

Wybitni absolwenci

Nasza twórczość

 

DLA RODZICÓW

Rada Rodziców

Regulaminy

Zebrania

"Szkoła Marzeń"

 

Z ŻYCIA SZKOŁY

Kalendarz roku szkolnego

Kalendarium imprez

Kółka zainteresowań

Zespoły wyrównawcze

Konkursy

Wycieczki

Sport

Galeria

 

TYDZIEŃ EUROPEJSKI W GIMNAZJUM

Pierwszy czerwca to oczywiście Dzień Dziecka, w naszym gimnazjum już tradycyjnie ten dzień obchodzony jest jako Dzień Sportu. W tym roku pierwszy raz ta impreza została połączona z Tygodniem Europejskim. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem konkurencji rozlosowano kraje:

I A Dania

IB Austria

IC Portugalia

ID Rumunia

IE Niemcy

IF Bułgaria

IG Francja

IIA Finlandia

IIB Litwa

IIC Szwecja

IID Grecja

IIE Włochy

IIF Hiszpania

IIIA Irlandia

IIIB Czechy

IIIC Węgry

IIID Holandia

IIIE Belgia

IIIF Słowenia

IIIG Słowacja

IIH Polska

Pierwsze dwie konkurencje zostały  ocenione już w poniedziałek 31 maja br. Przydzielano punkty od 0-30 za wystrój klasy i podobną ilość punktów za prezentację potrawy. Maksymalną liczbę punktów za wystrój klasy przyznano klasie IIE Włochom. Pięknie namalowane góry, weneckie, maski świece zasłużyły na taka notę. 29 punktów otrzymała klasa IIH Polska. Dekoracją gazetki i całej klasy były tu własnoręcznie wykonane przez wszystkich uczniów tej klasy rysunki ciekawych miejsc w Polsce.

„Trzydziestki” przydzielono również za przygotowanie i sposób zaprezentowania potrawy charakterystycznej dla danego kraju.  Najwyższą ocenę otrzymała IA Dania, która przywitała jury aż czterema przepysznymi potrawami. Również klasy IIB Litwa i IIE Włochy nie tylko przygotowały przepyszne potrawy, ale także potrafiły je pięknie podać i powiedzieć kilka słów o sposobie ich przyrządzania. W obu klasach na oceniających czekało nie tylko  danie główne ale także deser. Wśród klas trzecich 30pkt otrzymała IIIC czyli Węgry tam również było „przepysznie’ i „przepięknie”.

Niestety niektóre klasy się nie popisały, zapomniały kiedy dokonywana jest ocena potraw albo nie zauważyły jaka jest różnica między „potrawą” a „produktem” z danego kraju i zamiast pysznego dania przygotowały kostki sera czy czekolady.

1 czerwca br. Rano, dokonano oceny plakatów. Trudno stwierdzić czy komisja była wymagająca, czy plakaty niedopracowane  jedno jest pewne, trzydziestek nie stwierdzono. 25 pkt. przyznano IIH Polsce i ID Rumunii, 22 punkty zdobyła Bułgaria a 21 Dania. Oceniający przy ocenie kierowali się ilością charakterystycznych dla kraju elementów, estetyką prac  i co  najistotniejsze własnym gustem.

Bardzo ważną częścią Tygodnia Europejskiego była tzw. Olimpiada Europejska czyli rozgrywki lekkoatletyczne. Wszystko zaczęło się od uroczystego wejścia na stadion. Klasy przemaszerowały po bieżni prezentując swoje flagi, wymalowane twarze i co najważniejsze w tego typu imprezach – dobry nastrój.

Walka na bieżni była niekiedy bardzo ostra ale wszystko odbywało się w tzw. sportowym duchu. Każde miejsce było punktowane, tak więc za pierwsze przyznawano 20pkt., za drugie 19, za III 18 itd.

Na najkrótszym dystansie 100 metrów wyniki były następujące, w kategorii dziewcząt:

I miejsce zdobyła Iwona Mokszan klasa IIIB czyli Czechy

II K. Mreła z klasy IIIE z Belgii i III miejsce N. Jagła z klasy IB z Austrii.

W kategorii chłopców wyniki kształtowały się następująco:

I miejsce IIIA Irlandia – K. Smoguła, II miejsce IIIF Słowenia K. Szczepański i III miejsce klasa IA - M. Wegner.

Dekoracja medalami za dystans 100m poprzedzona była dekoracją zespołów, które rywalizowały w sztafecie szwedzkiej. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła klasa IC Portugalia, II klasa IIC Szwecja i III klasa IA Dania. Wśród chłopców najlepsi okazali się  przedstawiciele klasy IIIA Irlandii, drudzy byli chłopcy z klasy IIIG ze Słowacji a brąz przypadł klasie IIIB Czechom.

Oczywiście na tych konkurencjach rywalizacja się nie skończyła. Trzeba było męczyć się jeszcze dalej i to na dłuższych dystansach. Na całe szczęście pogoda była idealnie, padało ale też nie było zbyt gorąco

Na dystansie 300metrów dziewcząt I miejsce P. Kowalska IIIG Słowacja, druga była N. Jaworska z klasy ID Rumunia. , trzecia była M. Michalska z klasy IIA czyli z Finlandii.

Na dystansie 300metrów chłopców pierwszy był P. Walczak z Czech czyli z klasy IIIB, dugi do mety dotarł J. Podomaćko z IIB z Litwy, trzecie, medalowe miejsce, przypadło B. Bratkowskiemu z klasy IIE czyli z Włoch.

Najdłuższym dystansem dla dziewcząt było 600metrów. Pierwsza była B. Dutkiewicz ze Szwecji z klasy IIC, druga przybiegła do mety K. Ścigaj z klasy IIIC a trzecia J. Rajek z klasy IIID z Grecji. Chłopcy mieli do pokonania jeszcze dłuższy odcinek bo aż 1000 metrów. P. Wyczyński IIIA Irlandia I miejsce, drugi był M. Madaj z klasy  IIB z Litwa, a trzeci M. Czerwiński z klasy IIIB z Czech.

Przykre jest to, że w rozgrywkach sportowych niektóre klasy wystawiły zawodników tylko w kilku konkurencjach, np. IIC nie wzięła udziału aż w pięciu konkurencjach, podobnie IIIA i tu szczególnie szkoda gdyż w trzech konkurencjach, w których wzięli udział wygrali. Również klasa IIIC wystąpiła tylko w połowie konkurencji sportowych.

Po zakończeniu rozgrywek panie Monika Nawrocka-Paluszkiewicz i pani Joanna Berndt wręczyły słodkie upominki i dyplomy za sukcesy osiągnięte z okazji Dnia Ziemi. Po tej miłej niespodziance czekała wszystkich przerwa i przejście do amfiteatru.

W amfiteatrze rozstrzygnięto kolejne konkurencje. Maksymalna liczbę punktów za strój zdobyły Dania IA i Litwa IIB. W IA wszyscy mieli na sobie czerwone koszulki z białym krzyżem, jak na fladze narodowej Danii, a reprezentanci IIb stworzyli żywą flagę przebierając się jedni w żółte stroje, a inni w zielone i czerwone. Również twarze reprezentantów Litwy były w tych kolorach. Dobrze wypadła też Holandi a IIID, Grecja IID, Bułgaria.

Ostatnią rozegraną konkurencją  był quiz sportowy. Tu rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta. Można było zyskać, ale też stracić. Reprezentant klasy wybierał pytania za 5, 10 lub 20 pkt. ten kto odpowiedział prawidłowo otrzymywał wygrane punkty, zła odpowiedz lub jej brak oznaczały utratę odpowiedniej ilości punktów z dotychczas zebranych przez dany kraj.

W pierwszej turze odpowiadali przedstawiciele wszystkich klas. Jak się okazało pytania były dosyć trudne większość klas straciła po kilka punktów. Zaproponowano jeszcze jedną turę, jednak tym razem klasa mogła już zrezygnować  z dalszych rozgrywek. Ostatecznie zyskały klasy : IE 30pkt., IIIB 30pkt. IIIF 15pkt, IF 10 pkt., IIE 10pkt. i IIIE 5 pkt. Pozostała część klas zakończyła z wynikiem zerowym lub z punktami ujemnymi, tu rekordzistą była klasa IIIF, która straciła łącznie 40pkt.

Quiz kończył rozgrywki Tygodni Europejskiego. Dodatkowo wszystkie klasy otrzymały dodatkowo po 10 pkt za przyniesienie hymnu wylosowanego kraju, hymn puszczano w czasie dekoracji zwycięzców w konkurencjach sportowych.

Ostatecznie zrezygnowano z oceny kibicowania. Wyznaczenie tylko trzech najlepiej dopingujących swoich zawodników klas okazało się zbyt trudne. Niemal wszyscy stojący przy płotku uczniowie kibicowali. Z drugiej strony nikt nie wysilił się np. skandując zagrzewające do walki hasła, nikt nie wymachiwał pomponami w barwach narodowych swojego kraju.

W najbliższy poniedziałek tabela z dokładnymi notami za poszczególne konkurencje i ostateczne wyniki. W tej chwli najlepiej wypadają klasy IIB, IA i IIIB.

Miejmy nadzieję, ze za rok będzie jeszcze ciekawiej. Przypominamy, ze tegoroczną imprezę przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego Ireneusz Wojciechowski i Adam Dziamara oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Agnieszką Mela – Kartosz.

  

więcej zdjęć...                                                                                                        Opiekun SU

                                                                                                                               A.Mela - Kartosz