Jubileuszowa edycja

W Gimnazjum w Wyrzysku odbyła się dziesiąta edycja gminnego konkursu „Historia i Współczesność Ziemi Wyrzyskiej”.  Jubileuszowa edycja to był także czas na refleksje i podsumowanie dotychczasowych zmagań uczniowskich. Konkurs od początku jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Wyrzysk. Pomysłodawcą konkursu był Ryszard Sell – nauczyciel historii wyrzyskiego gimnazjum. To właśnie w tej szkole odbyły się pierwsze dwie edycje, a następnie konkursy były organizowane w różnych placówkach oświatowych. Fundatorem nagród przez całą dekadę był Urząd Miejski w Wyrzysku.

Tegoroczne zmagania konkursowe otworzyła Małgorzata Charczun – dyrektor miejscowej szkoły gimnazjalnej. Następnie imprezę poprowadził Ryszard Sell, który przedstawił krótkie dzieje konkursu. Warto przypomnieć, iż w dotychczasowych edycjach triumfowali: Kinga Grabowska, Monika Czyż, Bożena Malczewska, dwukrotnie - Ewelina Martin, Daniel Rusiecki, dwukrotnie – Piotr Michałek i Patrycja Kowalska. Konkurs się rozwijał i ewaluował. W dalszej części nastąpiła prezentacja multimedialna przygotowana przez Piotra Brzeźińskiego i Ryszarda Sella pokazująca miasto nad Łobżonką i okolice w dawnej i współczesnej scenografii. Po części wstępnej rozpoczął się konkurs składający się z dwóch etapów – pisemnego i ustnego. W zawodach wzięło udział 18 uczniów ze wszystkich szkół z wyrzyskiego regionu . Nad całością czuwała komisja jury powołana przez organizatorów składzie: przewodniczący -Marek Kułakowski oraz członkowie: Regina Witczak – inspektor Urzędu Miejskiego , Barbara Piorunowska – przewodnicząca TPW i nauczyciele – Beata Wachowiak i Izabela Sobiech – Koszuta.

Po pierwszej serii prowadził Patryk Duszyński przed Waldemarem Łuczykiem z Gimnazjum w Wyrzysku. Ponadto do części ustnej zakwalifikowali się: Emilia Bąk – Gimnazjum w Osieku, Oliwia Kowalska – SP Falmierowo, Patrycja Wachowska – SP Kosztowo i Sebastian Marach – SP Osiek. W decydującej rozrywce najlepszą wiedzą wykazała się uczennica z Kosztowa - Patrycja Wachowska i to ona został triumfatorką jubileuszowej edycji Anno Domini 2010. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Duszyński, a na najniższym stopniu podium Oliwia Kowalska. Na zakończenie Waldemar Wyczyński – zastępca burmistrza Wyrzyska wraz z dyrektorem Gimnazjum w Wyrzysku – Małgorzatą Charczun oraz komisją jury wręczyli nagrody i upominki wraz z dyplomami wszystkim uczestnikom konkursu.

R. S.