Ortograficzne współzawodnictwo klas

Już po raz siódmy trójki najlepszych uczniów ze wszystkich klas wyrzyskiego gimnazjum rywalizowały w ramach SZKOLEJ LIGI ORTOGRAFICZNEJ. Współzawodnictwo przebiega, raz w miesiącu, w kategorii indywidualnej i drużynowej, a wyniki przedstawia na bieżąco wielka tabela znajdująca się na holu I piętra. Pomimo znacznego stopnia trudności podyktowanych trudnych 50 słówek lub zwrotów i tym razem nie zabrakło szczególnie wartościowych wyników. W konfrontacji ze skomplikowanymi wyrazami również dorośli mieliby poważne problemy – to śmiała, ale uprawniona hipoteza.

Pośród osiągnięć pierwszoklasistów wyróżnia się wynik Kamila Roli (kl. Ig), który zdobył komplet punktów – 50! Tylko o 1 pkt ustąpili mu Aleksandra Mikołajczak (kl. Ia) i Igor Michalski (kl. Ie). Klaudia Kozłowska z kl. Ic osiągnęła 48 pkt., a Kinga Młodzik (kl. Ia), Honorata Sawińska (kl. Ia) oraz Martyna Grochowska (kl. Ig) zdobyły po 47 pkt. Najsłabszy wynik w tej kategorii to 38 pkt. Drużyna z kl. Ia była tym razem najsilniejsza: 143 pkt.

Wśród drugoklasistów najlepiej powiodło się Michalinie Szpot z kl. IIa – 49 pkt. Bardzo wysoki wynik (48 pkt.) osiągnęli również Oskar Kwasiński (kl. IIb) i Weronika Goła (kl. IIe). Tylko o 1 punkt niżej znalazła się czwórka gimnazjalistów: Agata Pasternak (kl. IIb), Justyna Rajek (kl. IId), Waldemar Łuczyk (kl. IIe) oraz Alina Kłysz (kl. IIf). Najsłabszy wynik na tym poziomie to 40 pkt. Drużynowo najlepsi tym razem reprezentanci (ex aequo) trzech klas: IIa, IIb i IId – po 139 pkt.

I wreszcie trzecioklasiści. Ze względu na sporą skalę trudności, wyników bardzo wysokich było mniej. Wygrała Ewelina Nowak z kl. IIIa, osiągając 48 pkt., przed Martyną Kowalską (kl. IIIg) – 46 pkt. Z kolei po 45 pkt. zdobyli Maciej Witkowski (kl. IIIb), Martyna Wachowska (IIIa) i Karolina Ścigaj (kl. IIIc). Na kolejnym miejscu uplasowali się Patryk Duszyński (kl. IIIb), Agnieszka Gliszewska (kl. IIIf) oraz Kamila Pilarczyk (kl. IIIf) – po 44 pkt. Najsłabszy wynik w tej kategorii to 36 pkt. Drużyna z kl. IIIa okazała się  najlepsza: 135 pkt.

Pod koniec maja ostatnia rozgrywka, podsumowanie wyników oraz rozdanie nagród i dyplomów.

Organizator: Z. S.

WYRAZY PODYKTOWANE 6 maja  2010r.  PIERWSZOKLASISTOM

złożenie, po francusku, nieufność, wyrachowanie, żaden, włóknisty, komplement, bezwzględność, zawahanie, młodzieżówka, kształcący, piorunujący, mózgownica, stąd, do geografii, kuferek, bezsilność, jakkolwiek, jak najpóźniej, jasnoczerwony, jasnoblond, kandydatura, kapuśniaczek, karnisz, kątomierz, kradzież, biżuteria, laboratorium, lekkomyślny, górzysty, Luksemburg, najlżejszy, łyżeczka, siódemka, źdźbło, żydowski, przytknąć, przede wszystkim, rozwrzeszczany, starożytny, rabuś, nie należy, rzemienny, akompaniament, niebezpieczeństwo, humorysta, spoglądając, odniósłszy, powierzchnia, jutrzejszy;

WYRAZY PODYKTOWANE 6 maja  DRUGOKLASISTOM

wykwintny, punktualność, niezliczony, dziewięcioletni, spróchniały, niewykluczone, nie najbrzydszy, gorzknieć, na oślep, okrzyknąć, hazardzista, dwukierunkowy, stamtąd, do chemii, według, do podłóg, kimkolwiek, jako taki, jak najdłużej, jaskrawoczerwony, kapelmistrz, uklęknąć, konstruować, komediopisarz, kroplomierz, lada moment, lekkoduch, lewobrzeżny, limuzyna, oryginalny, spódnica, hamburger, kształtny, wróżbita, tu i ówdzie, cielę, wykwintniejszy, pobłażliwy, nawzajem, nieokrzesany, spiżarnia, próżniactwo, chyłkiem, równoważnik, wówczas, jeżozwierz, jeżeliby, do Irlandii Północnej, hydraulika, hospitalizacja;

WYRAZY PODYKTOWANE 6 maja  2010r. TRZECIOKLASISTOM

nasłuchując, brzeżek, ogólnonarodowy, białoszary, zmierzać, mistrzostwo, drżenie, wyszczuplający, wstrząśnienie, chrząknięcie, miauknięcie, spoza pagórków, do zoologii, gdziekolwiek, jako tako, jak najgorzej, jasnowidzący, jaskrawożółty, żyworodny, kidnaping, kontemplacja, Kołobrzeg, kołobrzeżanin, kroplówka, lada chwila, lekko ranny, prawobrzeżny, ludożerca, łapówkarz, oryginał, wróżenie, niedoskonałość, współtowarzysz, ociężałość, ten i ów, książę, przymrużyć, przepyszny, czyżby, nowożytny, dzwon ze spiżu, stróżowski, zamknąwszy, którędy, nieprzerwanie, trójnóg, chorąży, jeśliby, dwurożny, hortensja;