Spotkanie na Lednicy

Kobieta – dar i tajemnica

Pod takim hasłem na Polach Lednicy zgromadziła się młodzież z Polski i Europy (przeszło 80 tys. Nie mogło na tym spotkaniu zabraknąć uczniów naszego gimnazjum.

Nauczyciele: Lidia Troczyńska, Benedykta Holc, Izabela Mrotek, ks. Michał Szmania oraz 35 gimnazjalistów wspólnie przeżywaliśmy misterium wiary i drugiego człowieka. Tam, gdzie rodziła się Polska, jako Ojczyzna, skąpani w słońcu wśród modlitw, śpiewów i tańca chwaliliśmy Boga za wielkie rzeczy, które nieustannie czyni w życiu każdego z nas.

Nie jest łatwo opowiedzieć o fenomenie tego miejsca. Tam po prostu trzeba pojechać, posłuchać, popatrzeć i wyjść bogatszym o doświadczenie Boga, młodego Kościoła i drugiego człowieka.

Młodzież zgromadzona tego roku na Polach Lednicy, w sposób szczególny miała pochylić się nad tajemnicą kobiety. Można by zapytać dlaczego? Pewnie dlatego, że dzisiejszy świat w swoim „pędzie” zagubił godność kobiety. Dzisiejsze media kreują obraz kobiety, pewnych jej zachować, które dalekie są od powołania, zadania, jakie jej zostały zlecone, a co tu dopiero mówić o postępowaniu zgodnym z wiarą i moralnością chrześcijańską. Dlatego właśnie tam u źródeł Polski i chrześcijaństwa trzeba było wrócić do prawdy o kobiecie. Ojciec Jan Góra pisał: Pragniemy zgłębić tajemnicę kobiety, uświadomić sobie doniosłość obecności kobiet pośród nas, poznać lepiej archetyp Ewy, misję Maryi, a w nich każdej kobiety, naszych matek i sióstr, a ostatecznie Kościoła, który również jest kobietą, małżonką Chrystusa.

Kobiecość obecna w naszej polskiej kulturze objawia się poprzez pieśń „Bogurodzica”, najstarsze zdanie po polsku z księgi henrykowskiej, wiersz Słoty o zachowaniu się przy stole, wyznanie kardynała Stefana Wyszyńskiego o wstawaniu na widok kobiet czy wspaniały i wielki hołd polskiej kobiecie w wymiarach Tysiąclecia złożony przez Jana Pawła II w Gnieźnie.

Prawdziwy mężczyzna, tak jak Adam w raju  budzi się na widok kobiety. Stąd kobiecość jest skarbem i darem. Kobiety ubogacają i obdarowują nas sobą. Czynią nas wrażliwszymi i delikatniejszymi. To promieniowanie kobiecości jest bogactwem naszej polskiej, chrześcijańskiej kultury.

Zachęcam, aby przeczytać o czym była mowa na Lednicy: www.lednica2000.pl. Dowiedzcie się od kolegów i koleżanek, co widzieli i co przywieźli ze sobą… Dzięki wszystkim za udany wyjazd.

Ks. Michał

Osoby obecne na Lednicy – 6.06.2010r.

Oskar Kwasiński, Izabela Śmigaj, Dawid Bladzich, Karolina Ścigaj, Karolina Dziubek, Mateusz Przybylak, Elżbieta Szmaglińska, Michalina Kozłowska, Daria Stępak, Klaudia Perlińska, Agata Pasternak, Łukasz Kowalski, Aleksandra Śmigaj, Dominik Szpot, Bartłomiej Lewandowski, Paweł Nalewajski, Adrian Krauze, Sylwia Bladzich, Natalia Dominiak, Łukasz Brzuchalski, Monika Majchrzak, Iwona Mokszan, Marcin Czarnota, Mateusz Wypych, Natalia Drozdowska, Magda Badura, Aleksandra Nijak, Agnieszka Szymborska, Izabela Zimna, Przemysław Ruta, Karolina Kaźmierczak, Matusz Bureta, Zuzanna Sobieszczyk, Marcin Witoś, Milena Krawczyk.