Pani poseł Maria Janyska w naszym gimnazjum

Dnia 18 czerwca br. , na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli naszego gimnazjum, odwiedziła nas pani poseł na Sejm RP, Maria Małgorzata Janyska. Pochodząca z Wyrzyska posłanka kolejny raz spotkała się z uczniami naszej szkoły. Wcześniej była „przewodnikiem” grupy uczniów klas drugich, która odwiedziła budynek Sejmu w czasie wycieczki do Warszawy. Tym razem spotkanie miało tytuł „100 pytań do...”. Grupa około 80 uczniów miała okazję usłyszeć ciekawą historię o „drodze z Wyrzyska do Sejmu”. W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję do zadawania pytań tj. „Czy trudna jest praca posła?”, Czy zmieniłaby Pani coś w swojej drodze zawodowej?”, „Czy pamięta Pani swoich nauczycieli ze SP w Wyrzysku?”. Już po pierwszej odpowiedzi okazało się, że „poseł” również może być „sympatyczną osobą”, jak stwierdzili po spotkaniu uczniowie.

Pani Janyska opowiadała m.in. o swojej młodości w wyrzyskiej podstawówce, ale też w liceum w Łobżenicy. Dowiedzieliśmy się , że pani poseł ukończyła studia ekonomiczne , ale bardzo interesuje się prawem – stąd związane z tą dziedziną studia podyplomowe. Padło również pytanie o zarobki posłów i tu także odpowiedzi pani poseł dała wyczerpującą odpowiedz, co bardzo spodobało się uczniom.

Pani poseł sporo mówiła o tym, że w polityce pojawia się coraz więcej kobiet, które zaczynają odnosić w tej dziedzinie sukcesy. Patrząc na stół prezydialny, faktycznie można było odnieść wrażenie, że kobiety coraz częściej zajmują wysokie stanowiska pani poseł, pani burmistrz Maria Bratkowska i pani dyrektor gimnazjum Małgorzata Charczun – pan dyrektor Sławomir Gajdziński był w tym czteroosobowym gronie jedynym mężczyzną. Na zakończenie spotkania kilka zdań do młodzieży powiedziała pani burmistrz.

W imieniu wszystkich uczniów za miłe spotkanie podziękowała obydwu paniom przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Karolina Makoś.

Spotkanie pokazało, że nie ma znaczenia płeć czy wielkość miejscowości, z której człowiek pochodzi, a liczy się ciężka praca i chęć osiągnięcia czegoś w życiu.

A. Mela - Kartosz