STRONA GŁÓWNA

NASZA SZKOŁA

Historia szkoły

O patronce szkoły

Co nas wyróżnia

Dokumenty szkolne

 

KADRA SZKOŁY

Dyrekcja

Nauczyciele

Administracja i obsługa

 

UCZNIOWIE

Samorząd uczniowski

Klasy

Najlepsi uczniowie

Plan lekcji

Zastępstwa

Podręczniki

Publikacje nauczycieli

Wybitni absolwenci

Nasza twórczość

 

DLA RODZICÓW

Rada Rodziców

Regulaminy

Zebrania

"Szkoła Marzeń"

 

Z ŻYCIA SZKOŁY

Kalendarz roku szkolnego

Kalendarium imprez

Kółka zainteresowań

Zespoły wyrównawcze

Konkursy

Wycieczki

Sport

Galeria

 

WYCIECZKI W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

 Gimnazjaliści z Wyrzyska na Kaszubach                                             6.05.2011

W piątek 6 maja grupa pięćdziesięciorga uczniów Gimnazjum im. M. Skłodowskiej Curie w Wyrzysku, wraz z opiekunkami, odwiedziła Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszub w Szymbarku.

Pani przewodnik pokazała uczniom bardzo wiele ciekawych eksponatów i budynków. Najpierw gimnazjaliści wysłuchali śpiewanej wersji alfabetu kaszubskiego tzw. „Kaszebszcze note”. Alfabet ten został odśpiewany w sali gdzie znajduje się najdłuższa deska świata, która ma aż 36,83m, tyle samo mierzył stół przy którym siedzieli uczniowie. Później młodzi ludzie poznali okrutny los ludzi, którzy w XVIII w. zostali zesłani na Syberię. Dom Sybiraka, bardzo skromny w swoim wystroju niewątpliwie mocno zapadł w pamięć uczniów i ich opiekunów. Kolejnym etapem zwiedzania był model sowieckiego łagru, czyli kolejny bolesny element polskiej historii.

Gimnazjaliści zobaczyli też dom polskiego trapera przywieziony z Kanady, przeżyli nalot wewnątrz bunkra, a później zobaczyli jedną z największych atrakcji Centrum, „Dom do góry nogami”.

Dom, który z założenia jest metaforą postawionego do góry nogami świata, gdzie jedni czczą demokrację, a inni wycinają w pień narody. Ten dom w Polsce ma szczególne znaczenie bo ma odzwierciedlać komunistyczny absurd czasów PRL. Poza treściami historycznymi dla młodzieży Dom stanowił po prostu niesamowitą rozrywkę, gdyż wrażenia wewnątrz przypominają troszkę jazdę na karuzeli. Niektórym kręciło się w głowie inni twierdzili , że nie czuli żadnych problemów z błędnikiem, wszyscy jednak byli zachwyceni.

Ostatnimi obiektami pokazanymi przez panią przewodnik, był kościółek pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego. W kościółku praktycznie każda ławka, każda deska, obraz ma swoją zawiła i ciekawą historię. Uczniów jeszcze bardziej zainteresował najnowszy nabytek Centrum , wpisany do księgi Ginesa, największy grający fortepian, przy którym wszyscy chętnie się fotografowali.

Po krótkiej przerwie na posiłek i zakup pamiątek, wycieczka udała się kilka kilometrów dalej, na wieżę widokową na górze Wierzyca. Jak podaje przewodnik góra jest miejscem niezwykłym gdyż, na tej szerokości geograficznej, na całym Niżu Środkowo – Europejskim od Atlantyku do Uralu, nie ma wyższego wzniesienia! Wieżyca ma 329 metrów nad poziomem morza, choć oddalona jest od niego tylko 50 km.

Na wieżę weszli prawie wszyscy i wszyscy podziwiali przepiękne widoki. Niektórzy twierdzili nawet, że zauważyli w oddali Hel. Po dość długiej sesji zdjęciowej na wieży i przy niej z przemiła kozą, wycieczka ruszyła w drogę powrotną do Wyrzyska. Czy wycieczka spodobała się uczniom? Chyba tak, skoro już myślą o następnej.

galeria zdjęć >>>                                                                                                     Agnieszka Mela - Kartosz

 Zwiedzali i podziwiali stolicę                                                       11-14.04.2011

Młodzież z Gimnazjum im Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku uczestniczyła w atrakcyjnej i bogatej w program wycieczce do Warszawy. To była niezapomniana podróż, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Trzydniowa wycieczka rozpoczęła się od kontroli autokaru przez policję i następnie po pożegnaniu przez rodziców i dyrektor Małgorzatę Charczun uczniowie rozpoczęli wyprawę do Warszawy. Po przybyciu na miejsce gimnazjaliści obejrzeli Pałac Kultury i Nauki wraz z wystawą edukacyjną o ewolucji, gdzie z 30 piętra podziwiali panoramę stolicy Polski. Następnie młodzi uczniowie z grodu nad Łobżonką udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie byli pod wrażeniem nowoczesnego ukazania historii wojennego zrywu narodowego. Niezwykle intensywny był program wycieczki następnego dnia. Już rano uczniowie wraz z opiekunami Lidią Troczyńską, Małgorzatą Brzeżińską, Małgorzatą Wilczyńską, Markiem Nowickim i  Ryszardem Sellem spotkali się  z przewodnikiem, który na początku zaprezentował im Stare Miasto – Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Kościół Św. Anny. Ważnym punktem była wizyta w Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, tym bardziej, iż wyrzyskiej placówce oświatowej patronuje polska noblistka. Wreszcie uczestnicy wycieczki znaleźli się na ulicy Wiejskiej, gdzie na własne oczy obejrzeli i zwiedzili główne pomieszczenia polskiego parlamentu, m in. zrobili sobie zdjęcie z napotkanym senatorem ziemi pilskiej Henrykiem Stokłosą. Gmachy Sejmu i Senatu, kontakt z bardzo medialnym miejscem zrobiły spore wrażenie na gimnazjalistach. Później wszyscy przenieśli się pod Belweder i Łazienki Królewskie. Oglądali gmachy najważniejszych budynków rządowych na czele z miejscem pracy Prezesa Rady Ministrów. Po chwili oddechu autokar przewiózł podróżników na Powązki. W czasie dojazdu uczniowie podziwiali Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim i najdroższą ulicę w Polsce – Nowy Świat. Wizyta na Powązkach to chwila zadumy i refleksji z barwnymi opowieściami przewodnika o najważniejszych obywatelach naszej Ojczyzny pochowanych na tej zacnej nekropolii. Dzień zakończył się wizytą w Złotych Tarasach i przejazdem  metrem.  W ostatnim dniu na uczniów czekała prawdziwa uczta naukowa – pobyt w nowoczesnym Centrum Nauki Kopernik. To także zrobiło spore wrażenie na młodych gimnazjalistach. Po dokonaniu zakupu drobnych pamiątek na Starym Mieście uczestnicy wojażu rozpoczęli podróż do Wyrzyska, która pod wieczór szczęśliwie dobiegła końca. Uczniowie pełni wrażeń i niezapomnianych chwil wrócili do swoich domów. To była bardzo udana i ciekawa wycieczka. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż pilot z kierowcą byli pod wrażeniem organizacji wycieczki i zachowania młodzieży. Słowa podziękowania należą się także rodzicom, którzy zorganizowali wraz z nauczycielami dwie udane dyskoteki dla dorosłych, które pozwoliły dofinansować tą pożyteczną eskapadę. W ten sposób wyrzyska placówka pragnie zainicjować co roczne wyprawy uczniów klas drugich do stolicy w czasie pisania egzaminów gimnazjalnych przez trzecioklasistów.

 

 Wycieczka do kina i na lodowisko                                                    22-01-2011

Dnia 22 stycznia br. uczniowie klas I a, b, c wraz z opiekunami :p. A. Hoppe, p. A. Kartosz, p. A. Krzycką i J. Berndt uczestniczyli w wycieczce autokarowej do kina Helios w Pile oraz na lodowisko.  Młodzież podzielono na 2 grupy, z których pierwsza wybrała się na film w formacie 3D „Megamocny”, natomiast druga grupa – na lodowisko. Lodowisko znajdowało  się niedaleko kina. Tu zawsze panuje gwar i hałas. Przymierzanie i dopasowywanie łyżew okazało się być dużym wyzwaniem dla nastolatków. Po przejściu tej męczarni uczniowie wkroczyli w końcu na  na lód. Gimnazjaliści byli w siódmym niebie. W końcu mogli się „wyszaleć”. Okazało się, że wiele dzieciaków potrafi fantastycznie poruszać się na lodzie. Niektórzy mieli po raz pierwszy łyżwy na nogach, co można było poznać po ich chodzie i licznych upadkach, inni popisywali się swoimi umiejętnościami. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni i czekają na kolejny wyjazd.

 Czerpany papier, pierniczki i kosmiczne aury                                     10-12-2010

10 grudnia bieżącego roku wybraliśmy się z grupą 30 gimnazjalistów z Wyrzyska na wycieczkę świąteczną do Grębocina i Torunia. W programie wyprawy był między innymi udział w warsztatach własnoręcznego czerpania papieru. Odbywały się one w XIII wiecznym kościółku odrestaurowanym i zaadoptowanym na potrzeby Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Wszyscy uczestnicy wykonali samodzielnie kartę papieru ozdobionego suszonymi płatkami róż. Gimnazjaliści wykaligrafowali także wizytówkę używając gęsiego pióra i atramentu. To ciekawe, archaiczne z perspektywy uczniów zajęcie, spotkało się z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem. Następnie wyruszyliśmy do Torunia. Po krótkim zwiedzaniu najważniejszych zabytków Starego Miasta: Krzywej Wieży, domu Kopernika i Kamienicy pod Gwiazdą udaliśmy się na seans interaktywny do Orbitarium. Wzięliśmy tam udział m.in. w pokazie sterowania sondy kosmicznej, tworzenia tornada i zorzy polarnej. Największe emocje jednak i prawdziwe rumieńce dzięki gorącej atmosferze w żywym Muzeum Piernika wzbudziły warsztaty pieczenia pierników. Prowadzący mistrz Michał porwał wszystkich w ferwor pracy nad lepieniem i pieczeniem słodkich smakołyków. Uczestnicy podkasali rękawy i tradycyjnymi metodami wykonywali toruńskie wypieki. Pełni wrażeń i z torebkami własnoręcznie wykonanych pamiątek  z wyprawy wróciliśmy do domów.

Katarzyna Jaśkiewicz

zdjęcia z wycieczki >>>

 Wyjazd uczniów klasy Ib do Aquaparku do Piły                                   6-11-2010

     

      Archiwum:

        WYCIECZKI W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

        WYCIECZKI W ROKU SZKOLNYM 2008/2009

      WYCIECZKI W ROKU SZKOLNYM 2007/2008