O patronce szkoły

WYCIECZKI W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

Wycieczka do Warszawy                                                         24-26.04.2013

W dniach 24 - 26.04.2013 r. uczniowie klas drugich Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej - Curie uczestniczyli w niezwykle ciekawej wycieczce do stolicy naszego państwa. Opiekunami byli : p. Beata Nowicka, p. Małgorzata Brzezinska, p. Izabela Duszczak, p. Marek Nowicki oraz p. Jacek Onoszko. Przed wyjazdem policja sprawdziła autobus, a pani dyrektor Małgorzata Charczun wraz z rodzicami pożegnała młodych turystów. Wszyscy zapięli pasy i byli gotowi do drogi, która przebiegła szybko i w miłej atmosferze.
Zaraz po przyjeździe uczniowie udali się na Powązki Wojskowe, gdzie mieli okazję zobaczyć Pomnik Smoleński. Potem przyszła kolej na zwiedzenie kulis Opery Narodowej, która zachwyciła niejednego wycieczkowicza swoją wielkością. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, które pomogło uczniom dostrzec to, jak bardzo wojna zmieniła nasz kraj. Pierwszy dzień w stolicy wyrzyscy gimnazjaliści zakończyli podziwiając panoramę Warszawy z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli zwiedzaniem Sejmu. Wizyta była jeszcze bardziej ciekawa, gdyż mieli oni okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią poseł Marią Janyską, pochodzącą z Wyrzyska. Mogli dowiedzieć się m. in. jak wygląda codzienna praca w Sejmie. Po spotkaniu z panią poseł przyszedł czas na spacer po Łazienkach Królewskich, czyli letniej rezydencji ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie Starego Miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. Krakowskie Przedmieście, Rynek Starego Miasta z Syrenką, czy też Pomnik Małego Powstańca. Kolejnym ciekawym miejscem, które mogli zobaczyć uczniowie z Wyrzyska był Zamek Królewski. Przepiękne obrazy, stare królewskie trony, czy też bogate wnętrza wielu sal zrobiły na nich niemałe wrażenie. Dzień drugi zakończył się zakupami w galerii handlowej Złote Tarasy.

Ostatniego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Centrum Nauki „Kopernik”, gdzie czekało na nich wiele atrakcji, np. bańki mydlane czy też gra na laserowej harfie. Po czterogodzinnym pobycie w CNK uczniowie udali się na Stadion Narodowy, gdzie mieli okazję zrobić sobie zdjęcia oraz usiąść na trybunach i poczuć się jak prawdziwi kibice.

Była to bardzo owocna w miłe wspomnienia wycieczka i na pewno zapadnie ona uczestnikom w pamięć na długie lata.

Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej                                                 25-04-2013

W środę 25 kwietnia w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej odbył się niecodzienny koncert „PIEŚNI ŻYDÓW SEFARDYJSKICH”. Wśród licznej publiczności znaleźli się również uczniowie naszej szkoły, którzy w ten sposób mogli uczcić 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed koncertem byli świadkami wzruszającej sceny. Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner wręczył dyplom potwierdzający przyznanie Honorowego Obywatelstwa Izraela pani Wandzie Hadrysiak, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Tytuł ten nadawany jest osobom nie-Żydom, które w czasie II wojny światowej ocaliły człowieka narodowości żydowskiej. Z uratowaniem życia nie mogła się jednak wiązać jakakolwiek rekompensata dla wybawcy, a pospieszenie na ratunek musiało wiązać się z jakimś ryzykiem dla życia lub wolności wybawcy. >>>

Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej                                                  30-10-2012

30 października 2012 roku w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej miało miejsce spotkanie Klubu Młodego Melomana. Uczniowie gimnazjum wysłuchali pięknego koncertu w wykonaniu chińskich studentów, którzy przy okazji opowiedzieli, dlaczego to właśnie Polskę wybrali jako miejsce kształcenia. Okazało się, że życie w Chinach jest bardzo ciężkie, państwo kontroluje praktycznie każdą dziedzinę życia. Internet jest cenzurowany, a dostęp do obiektywnych źródeł informacji bardzo ograniczony. Dlatego też młodzi Chińczycy, pomimo wysokich kosztów (rok studiów w Polsce kosztuje 4000 euro), chętnie studiują poza granicami kraju. Podczas koncertu wszyscy uczestnicy przenieśli się w niesamowity świat orientalnych chińskich brzmień oraz tańców. Wyjazd zorganizowany został przez panią Agnieszkę Rummel.

zdjęcia z wycieczki >>>

Archiwum: